107,6 FM

O robotyce w Watykanie

Jeśli chcemy, by technika była na miarę człowieka, my sami musimy zadbać o nasze człowieczeństwo. Tymi słowami prezes Papieskiej Akademii Życia podsumował zakończone właśnie obrady sesji plenarnej tej Akademii. Były one poświęcone tematowi: „Robotyka. Osoby, maszyny i zdrowie”.

Abp Vincenzo Paglia podkreśla, że temat ten budzi dziś wielkie zainteresowanie w różnych środowiskach. Rodzą się pytania o przyszłość człowieka, a przy tym świadomość, że życia nie można podporządkować logice samej tylko techniki.

"W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się nowe perspektywy rozwoju techniki, które wydają się naruszać bardzo delikatną granicę – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia. – O ile do tej pory technika służyła człowiekowi, dziś istnieje ryzyko, że technika stanie się ważniejsza i w jakimś sensie zajmie miejsce człowieka. Stąd pilna potrzeba podjęcia refleksji nad tymi przemianami, które są przełomowe, bo chodzi w nich o sens ludzkiego życia. I tak jak dziś przekonujemy się o szkodach, jakie ponosi środowisko, stworzenie, o zmianach klimatycznych, zanieczyszczeniu mórz, skażeniu środowiska, teraz grozi nam, że coś podobnego stanie się z człowiekiem, że straci swą podmiotową rolę. Dlatego właśnie zaprosiliśmy do Watykanu ekspertów różnych dziedzin, aby zrozumieć, jak ważne jest, byśmy nie ulegali biernie perspektywie narzucanej przez technikę, lecz byli świadomi własnej odpowiedzialności."

« 1 »
  • Czloax
    01.03.2019 18:06
    Już w niektórych dziedzinach rządzi system informatyczny i operator a nawet - jeśli mu wierzyć - manager nie ma nic do gadania. Centrala jest gdzieś w Indiach i nie ma gadania.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama