107,6 FM

Abp Skworc zaprasza do modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego

Metropolita katowicki zaprasza w najbliższy piątek do szczególnej modlitwy w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin.

Metropolita katowicki w ten sposób odpowiada na apel papieża Franciszka oraz postanowienie Konferencji Episkopatu Polski.

"Papież Franciszek wzywa do rozliczenia się przez Kościół ze złem wykorzystywania seksualnego małoletnich, a nade wszystko zachęca do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji ofiar wszelkiego rodzaju nadużyć" - pisze abp Skworc w specjalnym komunikacie skierowanym do wiernych archidiecezji katowickiej.

Dodaje w nim, że w duchu zaproponowanym przez Ojca Świętego w pierwszy piątek Wielkiego Postu, "w dniu modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin" zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami podjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski "pragniemy zginać nasze kolana przed Panem i wołać: »Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!«".

W komunikacie abp Skworc zapowiada, że podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej będzie trwała modlitwa za "osoby dotknięte jakąkolwiek przemocą ze strony duchownych i innych ludzi Kościoła". "Będziemy też przepraszać za grzechy przemocy, które wydarzyły się w rodzinach i innych środowiskach. Prosić będziemy również o łaskę nawrócenia i ducha pokuty dla wszystkich sprawców nadużyć, którzy swoim karygodnym postępowaniem, a nawet przestępstwem, głęboko zranili Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa" - pisze metropolita katowicki.

Komunikat abp Wiktora Skworca jest zaproszeniem do modlitwy w związku z wprowadzonym przez Konferencję Episkopatu Polski w listopadzie 2018 r. dniem modlitwy w intencji ofiar wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Został on wyznaczony na piątek po Środzie Popielcowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • katolik
  03.03.2019 19:20
  Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
  doceń 18
 • zapytanie
  04.03.2019 17:09
  Czemu pokutować za cudze grzechy?
  doceń 37
 • Ecclesia
  05.03.2019 16:33
  Modlitwa w intencji ofiar to jest dobre, chrzescijanskie postanowienie.
  Ale nie od tego trzebaby bylo zaczac tylko raczej od ujawnienia jakie postepowania zostana wszczete aby odsunac dotknietych choroba pedofilii kardynalow, biskupow i przede wszystkim ksiezy od wszelkiego kontaktu z dziecmi.
  Ani przy katechezach, z wyjatkiem wyglaszania nauk przed cala grupa, ani przy indywidualnej formacji ministrantow, ani z okazji wyjazdow na rekolekcje z noclegami. Ksieza dotknieci choraba pedofilli potrzebuja wsparcia i ochrony, tak jak alkoholicy (to jest tylko porownanie) powinni trzymac sie z dala od alkoholu, oni powinni unikac kontaktu osobistego, sam na sam z dziecmi i mlodzieza dorastajaca. Tutaj trzeba byc bardzo stanowczym i bezwzglednym, nie uginac sie przeez zadnymi zapewnieniami i obietnicami poprawy. Pedofilia jest choraba nieuleczalna.
  Odpowiedzialni przelozeni w hierarchi koscielnej potrzebuja pojsc teraz na szkolenie psychologiczno-pedagogiczne zeby sie dowiedziec, jak postepowac ze swoimi wspolbracmi dotknietymi ta chroba. Przelozeni ci sa odpowiedzialni za bezpiecznstwo dzieci i mlodziezy i za los swoich wspolbraci, ktorzy przeciez szczerze ofiarowiali swoje zycie w sluzbie Bogu i Kosciolowi.
  A przede wszystkim skonczyc wreszcie z hipokryzja ukrywania faktow, udawania, ze nic sie nie stalo i ze nikt o niczym sie nie dowie. Rowniez przenoszenie do innej parafii jest tylko, ze strony przlozonych, dowodem braku odpowiedzialnosci za powazny problem
  Evangelia Sw Lukasza 12, 3: " Dlatego wszystko co powiedzieliscie w mroku, w swietle bedzie slyszane, a coscie w izbie szeptali do ucha glosic beda na dachach".
  doceń 1
 • skołowany
  05.03.2019 17:27
  "Papież Franciszek wzywa do rozliczenia się przez Kościół ze złem wykorzystywania seksualnego małoletnich(...)"

  Przecież Kościół - jak sam JE abp SKWORC pisze - jest Mistycznym Ciałem Chrystusa. W wyznaniu wiary modlimy się: "Wierzę w jeden ŚWIĘTY, powszechny i apostolski Kościół".
  Czegoś tu nie rozumiem...

  KOŚCIÓŁ ma się rozliczać ??? Czy to ŚWIĘTY Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa wykorzystywał kogokolwiek ?

  Trąci bluźnierstwem.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama