107,6 FM

E-dowód, o co w nim chodzi?

Od 4 marca Polacy mogą wymienić swój stary dowód osobisty na całkiem nowy e-dowód.

Czym e-dowód różni się od starego dowodu osobistego?

Nowy e-dowód będzie podobnym plastikowym dokumentem jak stary dowód osobisty. Różnić od niego będą dwa szczegóły. Po pierwsze. E-dowód będzie miał wbudowany czip, na którym zapisane zostaną informacje o nas, potrzebne np. na lotniskach. Poza tym, e-dowód będzie zawierał numer CAN, potrzebny do korzystania z jego elektronicznych funkcji.

Jakie korzyści daje e-dowód?

Posiadając e-dowód, będziemy mogli korzystać z elektronicznych bramek, np. na lotniskach. Nie będziemy więc tracić czasu na fizyczne sprawdzanie naszych dokumentów. Dzięki zaś numerowi CAN, będziemy mogli korzystać z elektronicznej komunikacji z urzędami. W przyszłości mamy mieć możliwość potwierdzania swoim e-dowodem wizyt u lekarza. Dzięki e-dowodowi będziemy mogli też elektronicznie podpisywać dokumenty elektroniczne.

Czy e-dowód będzie bezpieczny?

Bezpieczeństwu e-dowodu mają służyć numery PIN. Czterocyfrowy PIN1 będzie nam służyć do potwierdzania naszej tożsamości, np. przy logowaniu do e-usług. Sześciocyfrowy PIN2 będzie nam służyć złożeniu podpisu na dokumentach elektronicznych. Oba numery musimy sami przygotować przed aktywacją funkcji elektronicznych e-dowodu. Jeśli zgubimy swój e-dowód, będziemy mogli go zablokować elektronicznie lub w urzędzie. Aby go odblokować, będziemy potrzebowali kodu PUK. Jeśli chcemy, możemy zrezygnować z aktywowania elektronicznych funkcji naszego e-dowodu.

Jak otrzymać e-dowód?

Aby otrzymać e-dowód, trzeba przejść tą samą procedurę, co w wypadku starania się o dowód starego typu. Trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy lub przez Internet za pomocą profilu zaufanego. Trzeba mieć przygotowane zdjęcie dowodowe, nie starsze niż 6 miesięcy, w określonych formacie i rozdzielczości. Elektroniczne funkcje dowodu można aktywować w urzędzie w momencie odbioru dowodu, lub później, przez Internet. Na wydanie e-dowodu czeka się do 30 dni od momentu złożenia wniosku. Wymiana starego dowodu na e-dowód jest bezpłatna. Nowy e-dowód ważny jest 10 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Kokogut
  06.03.2019 19:10
  W e-dowodzie chodzi o zrealizowanie obietnicy danej przez Donalda Tuska zdaje się w 2008 roku.
  doceń 1
 • marek
  07.03.2019 08:21
  apokalipsa nadchodzi wielkimi krokami-znamię bestii,bez którego nc nioe bedzia można kupić ani sprzedac.Totalna kontrola i wiedza nad człowiekem,gdzie się porusza,co robi,etc.
  doceń 3
 • jedrula
  07.03.2019 13:31
  Bedziesz ten dowód nosił na czole jak wogóle nie musisz że ci się czip kojarzy z końcem świata?
  doceń 0
 • Danusia
  07.03.2019 21:45
  Artykuł zawiera nieścisłości informacyjne z zakresu obsługi e- dowodów.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama