107,6 FM

Cenzura na uczelni?

Dziekan odwołał wykład, rektor przywrócił – wykład dziś w innym miejscu.

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu miał się odbyć wykład dr. Tymoteusza Zycha pt. „Prawne aspekty ochrony rodziny w szkołach, urzędach i instytucjach kultury”. Inicjatywa zorganizowania wykładu wyszła od studentów. Dziekan wydziału wydał odpowiednią zgodę, po czym… odwołał ją, nie podając przyczyny.
Dr Tymoteusz Zych jest pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, laureatem nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – ale też członkiem zarządu Instytutu Ordo Iuris. Czy ta ostatnia okoliczność była powodem cenzury, można się tylko domyślać.
Rzecznik uczelni Małgorzata Rybczyńska odrzuca zarzut cenzury: „Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM nie miał pełnej informacji dotyczącej planowanego wykładu, co wzbudziło  jego niepokój” – tłumaczy.
– Trudno o większy absurd – odpowiada na to Tymoteusz Zych. Zwraca uwagę na fakt, że dziekan wydał przecież zgodę z pieczątką. Jeśli nabrał wątpliwości, mógł w każdej chwili sięgnąć do dokumentu opisującego treść wykładu. Miał też możliwość wyjaśnić w każdej chwili wszelkie niejasności. – Przekazałem dziekanowi numer swojego telefonu, co więcej – sam do niego dzwoniłem, ale bez skutku – mówi dr Zych.
Wykład mimo wszystko się odbędzie, jednak w innym miejscu – na Wydziale Teologicznym UAM. Dzięki zaangażowaniu sekretarza stanu z Ministerstwa Nauki, zgodę wydał rektor poznańskiej uczelni.

Dla zainteresowanych:
Dr Tymoteusz Zych – „Prawne aspekty ochrony rodziny w szkołach, urzędach i instytucjach kultury”. Środa 13 marca, o godzinie 18:00 na Wydziale Teologii UAM w Poznaniu, ul. Wieżowa 2/4; sala nr 103 w budynku A. Wstęp wolny.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama