107,6 FM

Jak rozmawiają pszczoły?

Zdaniem krakowskich naukowców pszczoły są bardzo rozgadane. I mają kilka sposobów komunikacji. W jaki sposób przekazują sobie informacje?

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przeprowadzili eksperyment, który polegał na umieszczeniu wewnątrz ula kamer rejestrujących tysiące klatek na sekundę. Po uzyskaniu materiału video poddali analizie... zakres i częstotliwość ruchu skrzydeł tych pożytecznych owadów. Zdaniem krakowskich badaczy ruch skrzydeł jest jednym ze sposobów komunikowania się pszczół między sobą.

Jak to możliwe?  Owady przemieszczając się po plastrach miodu poruszają skrzydłami w określony, sekwencyjny sposób. Naukowcy przypuszczają, że owady nie widzą wzajemnie tych ruchów, bo w ulu jest ciemno, ale trzepotanie skrzydełkami powoduje drgania, które są wychwytywane przez pszczeli aparat słuchu. Te z kolei są umieszczone w odnóżach. Ruchowi skrzydeł towarzyszy dotykanie plastra tułowiem, co sprawia, że wytwarzane przez skrzydła drgania przenoszą się skuteczniej do aparatu słuchu.

Ruch skrzydeł to tylko jeden ze sposobów komunikacji pszczół. Jak dotąd słabo opisany. Dlatego kolejnym etapem badań będzie obserwacja sytuacji, w jakich okolicznościach poruszają skrzydłami, aby ustalić jakiego rodzaju informacje są przekazywane w ten sposób.

« 1 »
  • Łodzianka
    14.03.2019 09:17
    Świat zwierząt jest niesamowicie ciekawy. Pan Bóg zapewnił nam do poznania tak wielką różnorodność roślin i zwierząt oraz ich zachowań. Część zwierząt rozmawia za pomocą dźwięków, znaków. Pszczoły ruchem i tańcem. Mrówki rozmawiają przy pomocy wydzielanych zapachów tzw. feromonów. Ziemia i jej mieszkańcy są nam powierzeni do mądrego gospodarowania nimi i dbania o nie.
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama