107,6 FM

Powstanie specjalny dokument nt. tego, co wolno egzorcystom, a czego nie

Jednym z tematów obrad 382. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie były sprawy związane z pracą egzorcystów, co przedstawił bp Andrzej Czaja, stojący na czele Komisji Nauki Wiary. Zapowiedział, że Komisja przygotuje specjalną Notę dla egzorcystów, która w szczegółowy sposób będzie wskazywać „co egzorcyście wolno, a czego nie wolno”. Powołany też zostanie w Katowicach ogólnopolski ośrodek formacji dla egzorcystów.

- Przedmiotem mojego wystąpienia na forum Episkopatu były sprawy związane z pracą niektórych egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – powiedział KAI bp Andrzej Czaja. Dodał, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów. Powinni też rozpoczynać właściwy obrzęd egzorcyzmu dopiero po uprzednim wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u osoby, która o to prosi.

Biskup zaproponował, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu każdej diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

Z kolei ogólnopolski ośrodek formujący egzorcystów miałby powstać w Katowicach.

Bp Czaja zaznaczył, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r. Jego zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. - Całe szczęście, że mamy dziś dokument „Posługa uwalniania” przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować" – dodał biskup.

« 1 »
 • Batrahe
  15.03.2019 10:15
  "Biskup zaproponował, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu każdej diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta." - warto zwrócić uwagę na to zdanie. Nie sądzę, żeby w takim zespole chciał pracować np. psycholog-ateista, który podważałby kompetencje księdza egzorcysty. System proponowany przez biskupa Czaję może nie tylko ułatwić rozeznanie w sprawie konkretnej cierpiącej osoby ale też zapewnić jej kompleksową pomoc (niektóre osoby opętane również mogą potrzebować pomocy psychologa).
  doceń 12
 • paulus
  15.03.2019 10:42
  …. Bóg moze uleczyc wszystko.... ducha , psychike , cialo ….potrzebuje talko swietych "narzedzi".... dokument moze pomóc ..ale swieta wiara pomorze napewno...Szczesc Boze
  doceń 3
 • Magdalena
  15.03.2019 13:57
  Jezus Chrystus może działać zarówno przez posługę egzorcysty jak i psychiatry, czy psychologa - w każdym, który jest dobrym profesjonalistą i dobrze realizuje swoją rolę zawodową (i powołanie) nie wychodząc poza granice tej roli. Zwłaszcza, gdy profesjonaliści w pokorze współpracują ze sobą, to już jest najlepsze miejsce dla działania Ducha Świętego. Chwała Panu, który działa w swoim Kościele. "A bramy piekielne go nie przemogą". Amen :)!
  doceń 8
 • Gosc
  16.03.2019 14:45
  Smutne, ze ksieza biskupi, ktorzy osobiscie wyznaczaja ksiezy do poslugi egzircysty, zdaja sie po tym fakcie kompletnie ich praktykami nie interesowac i dopiero teraz zauwazaja, ze (niektirzy) egzorcysci schodza na manowce Czy nie ma zadnych kontaktow "sluzbowych", zadnej superwizji, czy jakby to nazwac, pomiedzy biskupami a ich kaplanami? Tylko oficjalne wizytacje parafii a poza tym hulaj dusza, biskup nie patrzy?
  doceń 26

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama