107,6 FM

Testy dronów badających powietrze

W Katowicach odbyły się testy dronów, wyposażonych w specjalne czujniki zanieczyszczeń. Jeśli próby urządzeń badających powietrze z lotu ptaka pójdą pomyślnie, służby dostaną kolejną broń w walce ze smogiem.

Dron z czujnikiem jakości powietrza   Dron z czujnikiem jakości powietrza
Agata Nurek / Radio eM

Takie urządzenie nie tylko mierzy poziom smogu na danym obszarze, ale potrafi wskazać jego dokładne źródło. Jeśli testy wyjdą pozytywnie urządzenie będą mogli  wykorzystywać strażnicy miejscy w przyszłym sezonie grzewczym. Dzięki czujnikowi kontrola 1000 gospodarstw zamiast miesiąca zajmie im 6h.  Co grozi za palenie odpadami? Mówi Mariusz Sumara ze Straży Miejskiej w Katowicach.

Jeżeli sprawa trafi do sądu mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.  'Czujnik umożliwia wskazanie konkretnego  gospodarstwa domowego, które emituje zanieczyszczenia' - mówi Zbigniew Gorol - z firmy Flytronic S.A.

Warto podkreślić, że strażnicy miejscy w Katowicach sprawdzają jakość powietrza za pomocą dronów od 2 lat. Nowy czujnik poprawiłby jednak efektywność tych kontroli.

Dron z czujnikiem jakości powietrza   Dron z czujnikiem jakości powietrza
Dron z czujnikiem jakości powietrza
Agata Nurek / Radio eM
Testy dronów badających powietrze  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama