107,6 FM

Abp Ryś: Kościół broni się najlepiej, gdy staje po stronie słabszych, a nie swojej własnej

Kościół broni się najlepiej, kiedy staje po stronie słabszych, a nie po swojej własnej. Absolutne pierwszeństwo należy się tym, którzy zostali skrzywdzeni przez ludzi Kościoła - powiedział PAP metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś komentując statystyki dot. pedofilii w Kościele.

W czwartek w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostały dane dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Jak ocenił abp Ryś "dobrze, że to sprawozdanie powstało". "To sprawozdanie jest ważne, bo są w nim pokazane pewne tendencje. Jednak nikt nie uważa tych statystyk za końcowe i absolutnie zamknięte. Na pewno jest to ważny krok i na pewno nie ostatni" - ocenił hierarcha.

W opinii metropolity łódzkiego zaprezentowane statystyki pokazują, że mentalność ludzi Kościoła zmienia się, jednak "te zmiany nie dokonują się z dnia na dzień".

"Na pewno jeszcze nie wszystko, ale gdy idzie o problem wykorzystywania seksualnego małoletnich, w Kościele w Polsce dużo już zostało zrobione. Te statystyki pokazują, że właściwie nie ma już w Polsce przypadków, które dochodzą do biskupa i na które nie ma reakcji. To prawda, że nie zawsze przez ostatnie 30 lat ta reakcja polegała na tym, że sprawa była kierowana do sądów państwowych, ale - zwracam uwagę - zmiana w prawie polskim, nakazująca przekazywanie informacji o przestępstwie organom ścigania, dokonała się w prawie polskim w 2017 r. Dlatego te sprawy dzisiaj wyglądają inaczej niż 2-3 lata temu" - powiedział.

Abp Ryś odniósł się też do spotkania przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem pt. "Ochrona małoletnich w Kościele", które odbyło się w dniach 21-24 lutego w Watykanie. Jego zdaniem, papież zwołując to spotkanie "chciał przede wszystkim zmienić mentalność w Kościele". "To spotkanie nie zaowocowało jakimiś wielkimi, nowymi procedurami. Zresztą wiele Kościołów od dawna ma te procedury - na pewno ma je Kościół w Polsce - i są to procedury zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Więc nie narzekamy na brak przepisów" - zaznaczył.

Jednak - zdaniem metropolity łódzkiego - ciągle potrzebna jest zmiana mentalności. "Papież zawarł tę myśl w modlitwie rozpoczynającej spotkanie, podczas której prosił Ducha Świętego, aby wyzwolił nas z zajmowania się samymi sobą i z troski najpierw o własną instytucję. Papież pokazał, że absolutne pierwszeństwo należy się tym, którzy są ofiarami i zostali skrzywdzeni przez ludzi Kościoła. To ich los wymaga zainteresowania i obrony" - wyjaśnił.

Zobacz również:

« 1 2 »
 • tomaszl
  20.03.2019 08:29
  Jakoś bardzo cichy głos Kościoła słychać, gdy chodzi o chore dzieci i te narodzone i te nienarodzone. Jakoś brak ewangelicznego radykalizmu, gdy dzieci nienarodzone zabija się bo są podejrzeń o choroby, a chore dzieci narodzone są jakby poza Kościołem co było widać rok temu.
  doceń 12
 • marek
  20.03.2019 09:50
  Kościół ma prawo się bronic,zwłaszcza w sytuacji wzmożonych ataków i wyolbrzymionej skali zarzutów ale i zarzutów trudnych do zweryfikowania.Każdy ma prawo do obrony,dlaczego więc Kościołowi odmawiać tego prawa? Zwłaszcza,że nie wiadomo czy te wszystkie ostatnio nagłaśnianie przypadki przestępstw seksualnych są prawdziwe i dlaczego uaktywniane są nieraz kilkadziesiąt lat po ich rzekomym zaistnieniu,i akurat teraz?
 • Magdalena
  20.03.2019 09:51
  Sluszne stanowisko; budzi moją nadzieję i umacnia wiarę. Prostota i bezkompromisowosc - tak tak, nie nie to pole działania Ducha Świętego.
  doceń 9
 • kochana
  20.03.2019 10:03
  Do tomaszl Jak rozumiesz to że chore dzieci narodzone są po za kościołem? Czego konkretnie oczekujesz,przecież to nie kościół ściąga podatki.W mojej ocenie sporo zmieniło się na plus za obecnego rządu,nie można nadrobić wszystkiego od razu np.opieka wytchnieniowa to głównie kwestia władzy lokalnej.W moim mieście rządzi głównie ,,stary układ,, i ma nasz niepełnosprawnych i słabych za nic. Proboszcz ma za nich wykonać całą robotę.Pisze to jako osoba niepełnosprawna w znacznym stopniu wiec zorientowana.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama