107,6 FM

W 52 proc. szkół nie przeprowadzono referendów strajkowych

W ok. 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Większość placówek w całym kraju będzie pracowała bez problemów - zapewnia resort.

W poniedziałkowym komunikacie MEN, powołując się na dane przekazane przez dyrektorów szkół i przedszkoli oraz kuratoria oświaty, zapewniło, że "zdecydowana większość publicznych przedszkoli będzie pracowała bez problemów, a większość dyrektorów szkół deklaruje, że egzaminy w ich szkołach odbędą się bez zakłóceń".

Z danych MEN wynika, że w ok. 71 proc. publicznych przedszkoli, w 52 proc. szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych nie przeprowadzono referendów strajkowych. Biorąc pod uwagę jedynie szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe, odsetek ten wynosi 62 proc.

"Oznacza to, że większość placówek w całym kraju będzie pracowała bez problemów. To ważna informacja dla rodziców i uczniów, którzy przygotowują się do egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych oraz maturalnych" – informuje MEN.

Resort przypomina, że egzaminy zewnętrzne "stanowią istotny, niezmienny element polskiego systemu oświaty". "Dzięki nim rekrutacja zarówno do szkół wyższych, jak i do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych odbywa się, i będzie odbywała, na przejrzystych zasadach" - wskazuje MEN.

Ministerstwo przypomina także, że przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty jest jednym z warunków ukończenia szkoły, a uzyskany wynik jest brany pod uwagę w procesie rekrutacji do kolejnej szkoły. Z kolei wyniki egzaminu maturalnego stanowią podstawowe kryterium naboru na poszczególne kierunki studiów.

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbywa się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Podczas konferencji przed spotkaniem Broniarz przedstawił wstępne wyniki referendów, jakie były przeprowadzane w szkołach, które weszły w spór zbiorowy. Dane ZNP różnią się od tych przekazanych przez MEN.

"Potwierdza się informacja, że do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół, przedszkoli, placówek edukacyjnych" – powiedział Broniarz.

"Za strajkiem, w tych placówkach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami" – poinformował. Zaznaczył, że nie są to ostateczne dane. "Zbieramy dane na bieżąco. (...) Z godziny na godzinę, są one dla nas coraz bardziej optymistyczne" – poinformował. "Potwierdzają one ogromną determinację środowiska nauczycielskiego" – ocenił prezes ZNP.

 

« 1 »
 • tomaszl
  26.03.2019 09:15
  Skoro nauczycielom tak dobrze, to czemu posłowie, senatorowie i ministrowie nie pobierają identycznych wynagrodzeń i nie mają identycznych warunków pracy jak nauczyciele?
  Rozumiem, że sami sobie też przyznadzą identyczne podwyżki, jakimi tak się chwalą.
  doceń 5
 • CSOG
  26.03.2019 11:40
  Niezmiernie dziwi mnie łatwość z jaką społeczeństwo otumanione socjotechnikami manipulowania nastrojami społecznymi kompletnie wyłącza swoje własne myślenie i poddaje się myśleniu zasugerowanemu przez mas media.
  Jak sprawę przedstawiają mass media? Dokładnie tak jak sobie życzy rząd: Nauczyciele są dobrzy i mają słuszne oczekiwania bo są grupą zawodową nienależycie i niesprawiedliwie opłacaną, ale właśnie dlatego że są dobrzy powinni siedzieć cicho, robić swoje i czekać z zaufaniem na dalsze kroki rządu. Media nie przekazują realnej sytuacji i odczuć nauczycieli, a powodów takiego stanu rzeczy każdy może dociekać sam. Społeczeństwo myśli zatem kategoriami sugerowanymi przez media - od dawna takiego sposobu myślenia jest uczone po za szkołą. A co myślę ja? ja mam dla społeczeństwa propozycję. Skoro dla nauczycieli na godne wynagrodzenie środków finansowych rząd nie ma zlikwidujmy oświatę. Zastąpmy je darmowymi internetowymi kursami dla chętnych. Elerningowy nowoczesny system edukacji - tani i zdrowy - system, który nie będzie narażał społeczeństwa i rządzących tym społeczeństwem na żądania godnej zapłaty za pracę. Społeczeństwo zanurzone w medialnym letargu zupełnie nie myśli o tym, że oddaje swoje dzieci, ich wychowanie i wykształcenie w ręce tej grupy zawodowej, zapomina co i ile tej grupie zawodowej zawdzięcza. Udało się stworzyć społeczeństwo w którym każdy myśli wyłącznie o sobie. W takim razie może sprywatyzujmy szkolnictwo. Wówczas problem też zostanie rozwiązany, wynagrodzenia nauczycieli w szkołach prywatnych wzrosną, a najlepiej będą zarabiali nauczyciele, guwernanci zatrudnieni przez najbogatszych indywidualnie dla ich dziecka. I na nauczycielskie pensje środki nie będą pobierane ze wspólnej państwowej kasy.
  Istnieje jeszcze ostatnie rozwiązanie, niech zostanie tak jak jest: niech szkolnictwo publiczne i państwowe pozostanie a nauczyciele pracują społecznie i za darmo, otrzymując w ramach wyrazy wdzięczności upominki. Najlepiej tylko dwa razy w roku przed świętami i nie zbyt wysokie, żeby ich apetyt i oczekiwania na wynagrodzenie nie urastały nazbyt ...
  doceń 5
 • Matka
  26.03.2019 16:39
  Nie będzie egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów, nie będzie matur, będą podwyżki dla nauczycieli.
 • cez
  28.03.2019 14:37
  W Opolu nie będą strajkować 4 przedszkola. A tak poza tymi 4 przedszkolami będą strajkować wszystkie szkoły i przedszkola. Jeśli tak wygląda w innych miastach, to wygląda na to, że rząd kolejny raz kłamie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama