107,6 FM

Czy to naprawdę wiele za życie wieczne?

Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. J 5,24

J 5, 17-30

Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat.

Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam».

Dlatego więc Żydzi tym bardziej usiłowali Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.

W odpowiedzi na to Jezus im mówił: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Syn nie może niczego czynić sam z siebie, jeśli nie widzi Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili.

Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Jak Ojciec ma życie w sobie samym, tak również dał to Synowi: mieć życie w sobie. Dał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.

Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie do potępienia.

Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa Andrzej Macura
Gość Niedzielny

 

Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. J 5,24

Mieć życie wieczne, ze śmierci przejść do życia… Kto by tego nie chciał? Gdy coś nam dolega, zwłaszcza gdy to może być coś poważnego, w te pędy ruszamy do lekarza. Ba, sporo jest takich, którzy na badania udają się profilaktycznie; żeby w razie czego w miarę wcześnie zastosować odpowiednią terapię. Bo najczęściej kochamy swoje życie na tym świecie; trzymamy się go, choć bywa pasmem cierpień i uciążliwych dolegliwości. Gdyby znalazł się ktoś – lekarz czy szarlatan – kto obiecałby nam, że będziemy żyli w zdrowiu 700 lat, ilu z nas by jego terapii spróbowało, choćby była najbardziej kosztowna i uciążliwa? Tymczasem Jezus obiecuje nam życie wieczne za niewielką cenę i w zasadzie bez uciążliwości: wierzyć w Niego, wierzyć w Ojca, który Go posłał. Wierzyć – to znaczy też przyjąć Jego ocenę tego, co dobre, a co złe. Czy to naprawdę wiele za życie wieczne? 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gabriela
    03.04.2019 07:37
    Są ludzie w swej gorliwości bardziej „papiescy” od papieża. Bywają tez bardziej „szabatowi” od Pana szabatu. To ci, którzy skwapliwie wyznaczają i oznaczają „dobro i zło”. Tymczasem tylko Jezus - Syn Człowieczy - był, jest i będzie „Panem szabatu”. Dobrze i mądrze jest wierzyć Jego słowu, nie ich.
    doceń 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.