107,6 FM

Papieskie muzeum ma już 5 lat

Będzie urodzinowy tort, spotkanie muzealnych detektywów oraz pokaz baniek mydlanych. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach obchodzi 5. rocznicę istnienia odnowionej ekspozycji.

Z okazji jubileuszu papieskie muzeum zaprasza do wspólnego świętowania 9 kwietnia. Od rana szkoły podstawowe i gimnazja mogą wziąć udział w warsztatach, które przybliżają postać Jana Pawła II. Ponadto każdy będzie mógł zobaczyć wystawy we własnym tempie i zapoznać się z całością ekspozycji, bez konieczności podążania za przewodnikiem. Darmowe zwiedzanie odbywać się będzie tego dnia od godz. 9 do 14.40.

W południe na wadowickim rynku będzie urodzinowy tort oraz pokaz baniek mydlanych dla najmłodszych. Od 16.00 razem z Sherlockiem Wadowice muzeum organizuje kolejną część fabularnej gry "Muzealni Detektywi. Tajemnica zaginionej walizki". Tym razem poszukiwane będą cenne artefakty, które zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Wejście odbywać się będzie co 10 minut od 16.00 w grupach 4-osobowych. Ze względu na poziom trudności gra jest dedykowana dla osób powyżej 15 lat. Na zakończenie rodzinną komedią zainaugurowane zostanie kino familijne w sali Teatralnej Domu Katolickiego przy pl. Jana Pawła II 1.

Do miejsca narodzin św. Jana Pawła II przybywają ludzie z całego świata. Do tej pory muzeum gościło pielgrzymów z ponad 100 krajów, wśród nich z Arabii Saudyjskiej, Barbados, Burkina Faso, Gabonu, Kuby, Mauritiusa, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nowej Zelandii, Chin, Zambii, Kenii czy RPA.

Muzeum w nowej formule po przebudowie działa od kwietnia 2014 roku. Autorami ekspozycji stałej są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na 4 kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 mkw. powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie "wszystko się zaczęło", po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W muzeum możemy też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jego odchodzeniu do domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

Placówka udostępnia prawie 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane muzeum przez Benedykta XVI w 2017 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy