107,6 FM

Depresja wieku podeszłego. Jak przeciwdziałać?

Psychiatrzy biją na alarm: depresja coraz częściej pojawia się u osób starszych. Bywa, że wywołuje w nich skłonność do samobójstwa.

Problem w tym, że zapracowani młodzi są właściwie nieobecni w życiu dziadków. "Babcia sobie poradzi" - myślimy, a tymczasem babcia nie zawsze jest w stanie unieść ciężar samotności i poczucie, że nikomu nie jest potrzebna. "Starość się Bogu nie udała" - wzdychamy, a wystarczy niewiele, by osoby starsze znów odkryły sens swojego życia. Choć czasem potrzebna jest profesjonalna pomoc lekarza.

Problem sukcesywnie narasta wraz z odchodzeniem od tworzenia wielopokoleniowych relacji rodzinnych. Dawniej, gdy w domach wspólnie mieszkali przedstawiciele trzech, czterech pokoleń, każdy członek rodziny miał swój udział w budowaniu codzienności. Pewnych procesów nie da się już odwrócić. Trzeba jednak szukać innych rozwiązań i możliwości włączenia na nowo seniorów w życie rodzinne i społeczne.

Jak się do tego zabrać i jak radzą sobie z tym samorządy lokalne czy wspólnoty i organizacje pozarządowe? O tym Anna Leszczyńska-Rożek w temacie najnowszego numeru "Gościa Niedzielnego" - Dziadki i dziatki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama