107,6 FM

Błaszczak: Zakup samolotów F-35 może być przyspieszony

Skoro strona USA mówi o tym publicznie to znaczy, że zakup samolotów F-35 może być przyśpieszony - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak. To odpowiedź na informację, że USA rozważają możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi.

"Skoro strona USA mówi o tym publicznie to znaczy, że zakup może być przyśpieszony" - powiedział w piątek szef MON odnosząc się do informacji Pentagonu o możliwości sprzedaży Polsce samolotów F-35.

"Cieszę się z tej informacji. To nie jest zaskoczenie ponieważ rozpoczęliśmy już negocjacje. Przygotowałem podstawy prawne i finansowe, aby nabyć przynajmniej 32 samoloty V generacji" - dodał Błaszczak. Jego wypowiedź opublikowano na resortowym profilu na Twitterze.

O tym, że rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi poinformowano w czwartek. Taką informację przekazał Izbie Reprezentantów Kongresu przedstawiciel Departamentu Obrony wiceadmirał Mathias Winter. W pisemnym raporcie przesłanym Izbie Winter podkreślił, że rząd USA odpowie na wszelkie oficjalne wnioski dotyczące informacji o myśliwcach F-35 i warunkach ich zakupu. Winter zajmuje się w Pentagonie właśnie sprawami dotyczącymi tych myśliwców. Pełny tekst raportu ma być opublikowany w piątek.

Na te doniesienia odpowiedział także przedstawiciel producenta samolotu F-35 koncernu Lockheed Martin. Jak przekazały krajowe media Richard Edwards, wiceprezes Lockheed Martin, ocenił w Warszawie, że pierwsze dostawy samolotów F-35 byłyby możliwe już w 2024 r.

Według Reutersa, który dotarł do raportu przesłanego przez Wintera, zakup tych niewykrywalnych dla radarów samolotów bojowych rozważa również kilka innych krajów m.in. Finlandia, Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reuters zauważa, że informacja o możliwości sprzedaży samolotów F-35 zbiegła się z napięciami na linii Waszyngton - Ankara w związku z decyzją Turcji zakupu nie tylko tych samolotów, ale także rosyjskiego systemu rakietowego S-400.

Ostatnio myśliwce F-35 w ramach kontraktu o wartości 4 mld euro (4,55 mld dol.) kupiła Belgia, wybierając je zamiast maszyn Eurofighter Typhoon. Zastąpią one starzejące się myśliwce F-16.

Koncern Lockheed Martin, producent maszyn F-35, wytwarza je w trzech wersjach i dostarcza siłom zbrojnym USA oraz 10 krajom, które już są na liście klientów m.in. Wielkiej Brytanii, Australii, Włochom, Turcji, Norwegii, Holandii, Izraelowi, Japonii i Korei Południowej. Dotychczas dostarczono łącznie 91 maszyn.

W listopadzie zeszłego roku szef MON Mariusz Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej generacji (piątej, obecnie używane w polskich siłach powietrznych samoloty F-16, są maszynami czwartej generacji).

Resort obrony zapowiedział wtedy, że pozyskany w przyszłości myśliwiec "będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych wojsk lotniczych".

Ta zapowiedź miała związek z serią wypadków lotniczych postsowiecki samolotów myśliwskich MiG-29, do których doszło w ostatnim czasie w Polsce.

Na początku marca, na Mazowszu rozbił się myśliwiec MiG-29. Pilot się katapultował i dzięki temu przeżył. 15 lutego br. myśliwiec MiG-29 z bazy w Malborku lądował awaryjnie z powodu rozhermetyzowania kabiny w czasie lotu. Nocą 6 lipca 2018 r. MiG-29 z bazy w Malborku rozbił pod Pasłękiem. Pilot katapultował się, ale nie przeżył. 18 grudnia 2017 r. w pobliżu Kałuszyna na Mazowszu rozbił się MiG-29 podchodzący do lądowania w bazie w Mińsku Mazowieckim; pilot przeżył.

W 2016 r. w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do pożaru maszyny tego typu spowodowanej usterką podczas rozruchu technicznego. Samolot nie nadawał się do naprawy.

« 1 »
 • seitz
  05.04.2019 17:04
  F-35 w wersji podstawowej kosztuje 80 mln dolarów czyli tyle ile F-16 i corocznie tanieje.
  Samolot staje się koniem roboczym NATO coraz więcej krajów go kupuje, a choroby wieku niemowlęcego są usuwane.
  W 2014 roku przeznaczaliśmy 7,5 mld zł na sprzętową modernizację wojska.
  W 2019 bierzącym roku przeznaczamy 11,5 mld zł.
  W 2023 będziemy przeznaczać 20,5 mld zł.
  F-35 być może będzie zakupiony z osobnego budżetu jak kiedyś F-16 jako program narodowy.
  Pewnie, że chciałoby się szybszej i głębszej modernizacji wojska, ale szybciej niż teraz jeszcze nigdy nie było.
  doceń 5
 • SGGW
  05.04.2019 22:38
  A co z rakietami, a co z głowicami n., kiedy wreszcie będą, kiedy wreszcie zostaną usunięte te kategoryczne zaniedbania. Nauczyciele nie mogą się doczekać.
  doceń 0
 • SGGW
  06.04.2019 00:42
  Już nie myślę.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama