107,6 FM

ŚDM w Lizbonie na miejscu katastrofy

Lizbona, która będzie gospodarzem najbliższych centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży, zaczyna powoli przygotowywać się do organizacji tej masowej imprezy. Choć do jej rozpoczęcia pozostały ponad trzy lata, to w portugalskich diecezjach, nie tylko w stolicy, podjęto już pierwsze działania gromadzące młodzież i wolontariuszy.

Zadowolenia z wyboru stolicy Portugalii na gospodarza Światowych Dni Młodzieży w 2022 r. nie kryją zarówno wierzący, jak i niewierzący jej mieszkańcy. Ci drudzy podkreślają, że poza przybyciem popularnego w tym iberyjskim kraju papieża Franciszka wzrośnie też prestiż miasta i samej Portugalii. Komentatorzy przypominają, że położenie Lizbony w pobliżu kontynentu afrykańskiego może dodatkowo przyczynić się do pierwszego w historii ŚDM spotkania z licznym udziałem młodych mieszkańców Czarnego Lądu. Wierzący natomiast oczekują zdynamizowania Kościoła, z którego w ostatnich dekadach masowo znikają młodzi ludzie.

Czekając na odrodzenie

Okolice delty rzeki Tag, wybrane na miejsce światowego spotkania młodych w 2022 r., są niczym “metafora chrześcijańskiego odrodzenia”. W 1967 r. doszło tam bowiem do najtragiczniejszego wydarzenia we współczesnej historii kraju, gdy intensywne powodzie na terenie aglomeracji lizbońskiej spowodowały śmierć około 700 jej mieszkańców. W tamtym czasie obszar, ten położony w sąsiedztwie Trancão - dopływu Tagu - pokryty był licznymi barakami, w których mieszkała stołeczna biedota, której duża część zginęła podczas pamiętnej powodzi.

Katolicki działacz z Lizbony Antonio Fonseca twierdzi, że teren, na którym odbędą się 37. ŚDM, należy uznać za miejsce wyjątkowo naznaczone chrześcijańską ideą odradzania się. Przypomina, że to, co było symbolem śmierci i zanieczyszczenia za trzy lata “przerodzi się w znak nadziei i radości”. Zwraca uwagę, że jeszcze trzy dekady temu istniały tam liczne zakłady przemysłowe i wysypiska śmieci. Wszystko zmienił wybór tej lokalizacji na miejsce organizacji międzynarodowej wystawy targowej Expo 1998 r., po której zakończeniu ta część stolicy przeobraziła się w jedną z najbardziej ekskluzywnych.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Katolik k
    10.04.2019 18:29
    most imienia Vasco da Gama.Robi wrazenie pierwszy przejazd.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama