107,6 FM

Macron: Odbudujemy katedrę Notre Dame w ciągu pięciu lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek w transmitowanym na żywo orędziu do narodu, że zniszczona w wyniku pożaru paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Podziękował strażakom i osobom oferującym wsparcie w odbudowie.

"Odbudujemy Notre Dame jeszcze piękniejszą i chcę, by zostało to ukończone w ciągu pięciu lat, możemy to zrobić - oświadczył francuski szef państwa. - To od nas zależy, czy uczynimy z tej katastrofy okazję do zjednoczenia się i głębokiej refleksji nad tym, gdzie jesteśmy, gdzie powinniśmy być oraz do stania się lepszymi niż jesteśmy".

Agencja AFP przypomina, że na 2024 rok zaplanowano w Paryżu letnie igrzyska olimpijskie.

Prezydent jednocześnie podziękował strażakom za pracę przy gaszeniu pożaru, a także wszystkim, którzy zaoferowali datki na rzecz odbudowy świątyni.

Na poniedziałkowy wieczór Macron planował wygłoszenie orędzia, w którym miał podsumować dotychczasowe protesty tzw. żółtych kamizelek i "wielką debatę" o naprawie państwa. Z powodu pożaru oświadczenie zostało odwołane. We wtorek prezydent zapewnił jednak, że planowane orędzie wygłosi "w najbliższych dniach", by można było "wspólnie działać po wielkiej debacie". "Jutro polityka i jej zawirowania odzyskają swoje prawa, wszyscy to wiemy. Ale ten moment jeszcze nie nadszedł" - zapowiedział Macron.

"Mamy wiele do odbudowania" - dodał.

W swoim przemówieniu Macron podkreślił ponadto, że przy okazji tragedii udało się zaobserwować zdolność Francuzów do "zmobilizowania się, do zjednoczenia się, by zwyciężyć". "Chcę wam tego wieczoru powiedzieć, że podzielam wasz ból i waszą nadzieję. Przed nami wiele do zrobienia. Będziemy działać i odniesiemy sukces. Niech żyje Republika, niech żyje Francja!" - zakończył prezydent.

Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

Po katastrofie większość francuskich partii ogłosiło przerwę w kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na maj wyborami do Parlamentu Europejskiego.

« 1 »
 • AWIK
  17.04.2019 11:37
  Do BODO - "nie sądź abyś nie był sądzony". P. Komorowski czy p. Kopacz robiły to samo, tylko że ich wypowiedzi czy czyny nie odzwierciedlały wiary, wręcz p. Kopacz mówiła, że swoją wiarę należy zostawić w domu...
  doceń 2
 • Kek
  17.04.2019 12:06
  Katedra się spaliła - źle.
  doceń 1
 • Kek
  17.04.2019 12:08
  Katedra zostanie odbudowana - też źle.
 • piotem
  17.04.2019 14:22
  Prezydent Francji niczym człowiek z epoki renesansu, zna się i wie wszystko...
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama