107,6 FM

Triduum Paschalne w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

Dziś Wielki Czwartek. Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Najważniejsze dni w roku liturgicznym obchodzą również wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Nabożeństwo, w którym luteranie biorą udział w Wielki Czwartek ma różne nazwy. Nazywane jest m.in. Sakramentem Ołtarza, Stołem Pańskim czy Łamaniem Chleba. Kolorem liturgicznym jest biały. Mówi biskup Marian Niemiec - zwierzchnik diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego:

W ewangelickich kościołach w Wielki Czwartek zadzwonią wszystkie dzwony kościelne, ale tuż po zakończeniu nabożeństw zamilkną aż do Wielkanocy.

Luteranie nie praktykują m.in. święcenia palm, czy pokarmów. W parafiach ewangelickich nie ma też tradycji budowania grobu Chrystusa. - Dla wielu wiernych najważniejszy dzień Triduum Paschalnego to Wielki Piątek - mówi bp Niemiec:

Dodajmy, że w Polsce dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama