107,6 FM

Broniarz "osobiście" za klasyfikacją uczniów i przeprowadzeniem matur

Nie wiem, czy miałbym odwagę zablokować moim uczniom dostęp na studia. Moje osobiste zdanie w tej materii jest raczej pro uczniowskie - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz w piątek w radiu TOK FM. Po Wielkanocy zarząd związku będzie dyskutować na temat obecnego protestu.

Przewodniczący zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego zapytany na antenie radia TOK FM, czy nauczyciele słusznie odmawiają klasyfikowania maturzystów odpowiedział, że "mają do tego prawo". "Moje osobiste zdanie w tej materii jest raczej pro uczniowskie () pro maturzyści tegoroczni" - oznajmił.

Przyznał, że sprawa klasyfikacji uczniów stanowi "ogromny dylemat, przed którym stoi każdy nauczyciel". "I ja nie wiem, czy miałbym odwagę zablokować moim uczniom dostęp na studia. I tego rodzaju dylematy przeżywają wszyscy nauczyciele" - wskazał. Zaznaczył, że decyzję w sprawie klasyfikacji pozwalającej uczniom na przystąpienie do egzaminu dojrzałości podejmie zarząd związku. "Decyzje w ZNP zapadają w postaci uchwał i to większości. I o tym będziemy rozmawiali we wtorek" - wyjaśnił. "Poważnie się zastanawiamy, czy rząd będzie skłonny zmienić (termin - PAP) rekrutacji (na studia - PAP), czy przerzuci całą winę na Związek Nauczycielstwa Polskiego i na nauczycieli" - powiedział.

Broniarz poinformował również, że we wtorek po świętach Wielkanocy zarząd związku będzie dyskutować na temat obecnego protestu. "Mamy trzy możliwości. Kontynuowanie tego, co jest, zawieszenie, a trzecie to strajk rotacyjny w różnych szkołach" - powiedział Broniarz.

Zapewnił, że obecnie nie ma gwałtownego spadku liczby strajkujących szkół. "Ubytek jest na poziomie 1200 jednostek z tych prawie 16 tysięcy strajkujących. Natomiast musimy zobaczyć, jakie są nastroje, opinie i koszty materialne" - wyjaśniał szef ZNP.

« 1 »
 • Ref
  19.04.2019 09:44
  W mojej szkole katecheci nie strajkują. Nikt nie ma do nich pretensji. Każdy stara się to jakoś zrozumieć, oni sami twierdzą, że mają zakaz. Jednak szkoda, że nas nie wspierają, bo są mimo wszystko przedstawicielami Kościoła. Zastanawiam się, czy w przyszłym roku wychowawcy pójdą z dziećmi na rekolekcje parafialne. Czy będą pilnować, dzwonić do rodziców, załatwiać zgody, robić listy, odprowadzać na obiad (w tym czasie katecheci siedzą w ostatnich ławkach i spokojnie obserwują naszą nerwówkę). W tym roku wcześniej wybrałam się do spowiedzi, by razem z moimi uczniami, właśnie podczas rekolekcji, przyjąć Eucharystię, żeby im pokazać, że nauczyciel też się modli. Co będzie w przyszłym roku?
 • gosc
  19.04.2019 10:19
  Słupki poparcia dla PO spadają toretoryka sie zmieniła.
  doceń 9
 • DREM0R
  19.04.2019 15:23
  Warto przypomnieć, że w 1993 roku gdy Solidarność organizowała strajk matury zostały opóźnione. Kościół w tamtym okresie stanął po stronie strajkujących.

  Warto też przypomnieć, że obecna minister edukacji, pani Zalewska była wtedy szefową struktur "S" i sama brała udział w strajku, doprowadzając do opóźnienia matur.

  doceń 5
 • gośćKA
  19.04.2019 16:24
  Z tego wynika, że prezes Broniarz działa WBREW sobie : "osobiście" - co innego, politycznie - co innego....

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama