107,6 FM

Zdemolowano ważne dla Polaków w Szkocji miejsce kultu

Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w kościele św. Szymona w Glasgow (Partick) została zdemolowana w zeszły poniedziałek. To miejsce ważne dla wielu Polaków mieszkających w Szkocji. Był to kolejny z serii antykatolickich ataków w Szkocji.

Oto dokumentujący zniszczenia fejsbukowy wpis archidiecezji Glasgow:

Policja twierdzi, że nie ma dowodów, by było to przestępstwo motywowane religijnie bądź przestępstwo z nienawiści.

Jest to jednak tylko jeden z całej serii ataków na Kościół katolicki w Szkocji.

Mniej więcej z tym samym czasie przed kościołem w pobliskim Mossend Lanarkshire pojawił się napis wulgarnie znieważający papieża:

W końcu marca w kościele w Coatbridge wyjęto z tabernakulum Najświętszy Sakrament i rozsypano Go na podłodze. W podobnym czasie zanotowano też akt wandalizmu na katolickim cmentarzu w Glasgow. W lipcu zeszłego roku katolicki ksiądz został opluty podczas protestanckiej manifestacji (Orange Walk).

Jeden z komentatorów zauważał, że przestępstwa z nienawiści to tylko czubek góry lodowej nietolerancji wobec katolików w Szkocji.  Sięga ona korzeniami wieków wstecz. Władze kościelne rozmawiają na ten temat z rządem szkockim, a w swych wypowiedziach publicznych Kościół - a także policja - starają się unikać słów, które mogłyby zaognić sytuacje.

« 1 »
 • szymon
  02.05.2019 10:17
  Być może dziś dla wielu będzie brzmiało to niedorzecznie, ale wygląda na to, że katolików w Polsce czeka to samo a nawet większe prześladowania. Niestety - patrząc na to, jaką drogą kroczą Europejczycy, nie ominie to nas. Kiedy? "Nie przeminie to pokolenie..."
 • Podaj nick
  03.05.2019 11:19
  "nie ma dowodów, by było to przestępstwo motywowane religijnie bądź przestępstwo z nienawiści". To kiedy jest przestępstwo motywowane religijnie (skoro nie jest nim zniszczenie świątyni), albo przestępstwo z nienawiści (skoro nie jest nim zniszczenie obrazu, który nie przestawia żadnej materialnej wartości)?
  doceń 3
 • MichalMos
  06.05.2019 13:30
  Muszę tu powiedzieć to jasno, głośno i wyraźnie. Niestety Polacy już nie są postrzegani w świecie tak jak kiedyś. Do historii przeszło, i owszem, wydarzenie heroicznej i skutecznej obrony Sanktuarium na Jasnej Górze. Tylko, że teraz, niestety za przyczyną lekceważenia sobie najświętszych wartości, nawet w imię "wychowania" młodego człowieka, świat dostaje cynk pt: "Halo!...halo!...to Polak...możecie go obrażać ile wlezie, a on nawet wam w gębę nie palnie". No bo co mamy zrobić jeśli matka-wariatka w szale ataku na syna, grozi mu, że...unieważni chrzest jego chrześniaka...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama