107,6 FM

Wzrasta liczba eutanazji w Kanadzie

Liczba zgonów z powodu eutanazji przekroczyła w Kanadzie 1 proc. – dowiadujemy się z rządowego raportu dotyczącego tej kwestii. Raport nie uwzględnia jednak danych z niektórych prowincji.

Od stycznia do października 2018 r. śmiertelną „pomoc” otrzymało 2 tys. 613 pacjentów, co daje 1,12 proc. wszystkich śmierci w Kanadzie. W tym zaledwie jedna osoba sama zaaplikowała sobie zabójczą dawkę substancji. We wszystkich innych przypadkach można powiedzieć, że doszło do medycznie asystowanego zabójstwa. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych, w tego typu przypadkach prawo zazwyczaj wymaga, aby pacjent dokonał asystowanego samobójstwa. Gdyby procent eutanazji w USA wzrósł jak w Kanadzie, rocznie ginęłoby około 30 tys. osób, a prawo pozwala na to jedynie w 8 z 50 stanów.
Dane te nie dotyczą np. Quebecu, który posiada inny system informowania o eutanazji. Wiadomo natomiast, że przez 28 miesięcy, od grudnia 2015 do marca 2018, w ośrodkach medycznych zginęły 1 664 osoby, czyli w zaokrągleniu zabijano po 2 osoby dziennie. Przed tym, że kanadyjskie społeczeństwo zmierza w złym kierunku, ostrzegał kard. Thomas Collins z Toronto w kwietniu 2016 r., tuż po tym jak rząd ogłosił ustawę legalizującą eutanazję na terenie całego kraju.
Większość zabiegów dokonywana jest w szpitalu, bądź domu pacjenta. Około 10 proc. w domach opieki i hospicjach. 7 proc. tych, którzy otrzymali śmiertelne zastrzyki było pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Średni wiek osoby poddającej się eutanazji wynosi 72 lata i dokonują jej w równym stopniu mężczyźni i kobiety. Sześć na dziesięć osób chce skrócenia życia z powodu raka. Drugą grupą są osoby z problemami układu oddechowego, a następnie pacjenci z chorobami neurodegeneracyjnymi. Bardzo niewiele osób, które zgłosiło się na śmiertelny zabieg otrzymało odmowną odpowiedź.

« 1 »
 • SGGW
  03.05.2019 21:32
  Czyli mamy problem.
  doceń 0
 • tomaszl
  04.05.2019 08:18
  Wzrastająca liczba eutanazji na świecie każe zadać pytanie, co jest nie tak, że ludzie terminalnie chorzy wybierają śmierć, a nie życie. Bo przecież naturalnym odruchem każdego z nas winna być wola życia.
  W mojej skromnej ocenie współczesny świat odrzuca wartość cierpienia, idąc za mitycznym wzorcem (ułudnego) szczęścia. Ból, cierpienie, choroba, umieranie dziś są tematami do ukrycia. Ale skoro tak, to gdzie my, katolicy jesteśmy z naszą ewangelizacją, z towarzyszeniem każdemu cierpiącemu? Może też wolimy wiarę "doczesnego szczęścia"?
 • Krzysiek
  04.05.2019 13:29
  >>Liczba zgonów z powodu eutanazji przekroczyła w Kanadzie 1 proc. –<<
  Czy Historycy zaczęli podsumowania ile osób na całym świecie zostało zabitych w imię ideologii ateistycznej?
  Począwszy od Rewolucji Francuskiej - gdzie pod jedno wyrżniecie wzięli ponad 400 tyś. ludzi - którzy wierni byli Bogu.
  Kontynuując poprzez komunizm i socjalizm - gdy w swoim czasie - zabił ponad 120 mln ludzi na całym świecie.
  doceń 0
 • Krzysiek
  04.05.2019 13:37
  Kontynuując na naziźmie, który Polaków wybił 6 milinów, a Żydów i innych nacji tego nie wiem.
  kontynuując na pierwszej ustawie aborcyjnej z 1919 roku w Radzieckiej Rosji - do dzisiaj delikatnie szacuje się wybicie ponad 1 miliard dzieci, które jeszcze nie zdołały się narodzić.
  Kończąc na ustawach świeckiego Państwa - które nie uznaje już Boga nad sobą - ustawach o eutanazji - gdzie ofiary zaczynamy jako ludzkość dopiero liczyć.
  Ludzie nie uznający Boga - mają teraz SWÓJ czas - i żniwo w ofiarach ludzkich wielkie.
  Gdy minie ich hegemonia, ludzkość i każdy z nas będzie miała z czego się spowiadać i żałować.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama