107,6 FM

Węgry: Prorodzinna polityka państwa wydaje owoce

Prorodzinna polityka państwa przynosi długofalowe efekty. Widać to na przykładzie Węgier, gdzie w ciągu ostatnich 8 lat liczba aborcji zmniejszyła się o jedną trzecią, rozwodów o 22 proc., a liczba zawieranych małżeństw wzrosła o 43 proc. W ubiegłym roku odnotowano tam również najwyższą od 20 lat liczbę noworodków.

Za tymi sukcesami stoi jednak konsekwentna polityka prorodzinna węgierskiego państwa i ogromne nakłady finansowe. Węgry przeznaczają dziś na wsparcie dla rodzin 5 proc. produktu krajowego brutto, dwa razy więcej niż w 2010 r.
Jak mówi węgierska minister ds. rodziny, podjęte przed 9 laty kroki były reakcją na kryzys demograficzny. Odpowiadały też woli społeczeństwa, w którym rodzina wciąż odgrywa ważną rolę. Postanowiliśmy zbudować kraj przyjazny dla rodziny i wesprzeć małżeństwa, które wychowują dzieci – powiedziała Katalin Novak w wywiadzie dla portalu National Catholic Register.
Przyznała ona, że prorodzinna polityka Węgier spotyka się z silną krytyką za granicą. Jeden ze szwedzkich ministrów określił ją mianem nazistowskiej. To nie jest normalne - podkreśla Katalin Novak. Zaznacza, że radykałami są raczej, ci którzy sądzą, że dla Europy jedynym wyborem jest dziś masowa imigracja. Naszym zasadniczym celem jest tworzenie możliwości, aby młodzi Węgrzy mogli swobodnie decydować o swym życiu. Czy na tym polega skrajna prawica? – pyta węgierska minister.

« 1 »
 • Panna joanna
  03.05.2019 18:41
  Jak konkretnie wygląda polityka prorodzinna na Węgrzech? Czy ktoś coś wie?
 • tomaszl
  04.05.2019 07:51
  W skrócie te "osiągnięcia" to nic tak nie łączy w małżeństwa jak preferencyjny kredyt.
  Ale w całym socjalnym programie jest niewątpliwie pozytyw, którego zabrakło w Polsce - na Węgrzech oprócz dzieci trzeba jeszcze pracować, aby być objętym socjalnym rozdawnictwem. I przy takim założeniu wstępny można dopiero zacząć dyskutować jak pomagać młodym rodzicom.
  doceń 8
 • DREM0R
  05.05.2019 11:03
  Warto dodać trochę informacji odnośnie spadku liczby aborcji na Węgrzech. Aborcja jest tam legalna do 12 tygodnia ze względów ekonomicznych. Rząd nie zdecydował się na zmianę prawa ani go nie planuje. Spadek liczby aborcji to przede wszystkim zasługa edukacji seksualnej i wsparcia klasy średniej. Z drugiej strony na Węgrzech do aborcji zachęca się kobiety narodowości romskiej, których większość programów pomocowych nie dotyczy.
  doceń 2
 • ism
  06.05.2019 11:54
  No właśnie, ludzie w głębi serca chcą mieć dzieci. Stworzono warunki, żeby ich nie mieli: wprowadzono edukację seksualną, która uczy, że liczy się przyjemność, zezwolono na aborcję, propagowano brak poszanowania tych, którzy przekazują życie, obciążono wysokimi wymaganiami rodziców.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama