107,6 FM

"Maska opadła - po raz kolejny"

Spotkanie z Donaldem Tuskiem na UW było wiecem politycznym Koalicji Europejskiej; przewodniczący Rady Europejskiej nie skorzystał z okazji, żeby zachować bezstronność - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Donald Tusk wygłosił w piątek na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach". Przemówieniu byłego premiera przysłuchiwało się liczne grono polityków opozycji, w tym liderzy PO, PSL oraz Nowoczesnej. B. premier mówił m.in. o potrzebie przestrzegania przez rządzących konstytucji, ale też o walce ze smogiem, ograniczeniu zużycia plastiku, czy zagrożeniach, które niesie dla dzieci niegraniczony dostęp do internetu. Po wykładzie szef Rady Europejskiej spotkał się ze swoimi sympatykami, którzy zebrali się przed gmachem Uniwersytetu.

Komentując wystąpienie Tuska w wieczornej rozmowie z Polsat News szef MON stwierdził, że stanowiło ono złamanie reguł, ponieważ miało charakter polityczny, a jako przewodniczący Rady Europejskiej nie powinien angażować się w bieżącą politykę. "To był wiec Koalicji Europejskiej, a więc wiec koalicji polityków, którzy dziś są w opozycji i którzy uczestniczą w kampanii wyborczej" - powiedział.

"Maska opadła - po raz kolejny. Po raz kolejny wszyscy wiedzą, z kim mają do czynienia: że Donald Tusk nie skorzystał z szansy, żeby pełnić swoją funkcję w UE w sposób bezstronny, że jest stronniczy, że jest zaangażowany w kampanię wyborczą; jego poprzednicy tak się nie zachowywali" - dodał polityk.

Zdaniem Błaszczaka Tusk, jeżeli chce brać udział w kampanii wyborczej, powinien zrezygnować ze swojego stanowiska. "Wtedy oczywiście miałby do tego prawo" - dodał.

Jako przykład "wątku kampanijnego" w wykładzie Tuska ocenił jego uwagę o tym, iż "nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi". "O zgodności ustaw z konstytucją decyduje Trybunał Konstytucyjny, a takie hasła mają charakter propagandy politycznej, którą uprawia Grzegorz Schetyna, którą uprawiają inni politycy (Koalicji Europejskiej), obecni zresztą na sali w Auditorium Maximum UW" - podkreślił minister obrony. Stwierdził jednocześnie, że to obecna opozycja, powołując w 2015 r. sędziów do Trybunału na miejsca, które nie zostały opuszczone przez poprzedników, łamała obowiązujące w Polsce prawo.

Polityk odniósł się też do słów Tuska dotyczących sprowadzania węgla z Rosji. "Dzisiaj tak sobie uświadomiłem, że to jest niezwykle dziwna forma patriotyzmu: sprowadzać rosyjski węgiel z Donbasu, finansować imperialne pomysły prezydenta Putina, które zagrażają naszemu bezpośredniemu sąsiadowi i przyjacielowi - Ukrainie - i dawać mu 3,5 mld zł rocznie za ten węgiel z okupowanej części Ukrainy, i truć tym rosyjskim węglem polskie dzieci" - mówił szef Rady Europejskiej.

Według Błaszczaka, wypowiedź ta sugeruje, że Tusk, "tak jak (lider Wiosny, Robert) Biedroń, chce zamykać polskie kopalnie". "Polskie kopalnie rozwijają się dobrze, pracują w pełni" - podkreślił szef MON, oceniając, że sprowadzanie węgla z Rosji to "po prostu kwestia rynku". "A jeżeli chodzi o postawę wobec Rosji, to - przypomnę - chociażby z moich działań, z mojej odpowiedzialności: kupujemy sprzęt, kupujemy nowoczesny sprzęt, zastępujemy postsowiecki sprzęt. Kiedy Donald Tusk był premierem, w Wojsku Polskim funkcjonowały samoloty rosyjskie, przedłużano resursy tych samolotów - myślę tu o MIG-ach 29, potem skończyło się to katastrofą. Dopiera zmiana rządu sprawiła, że podjęliśmy decyzję o ich zastąpieniu" - dodał.

Polityk był też pytany o propozycję przedstawioną w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę, dotyczącą zapisania w polskiej konstytucji obecności Polski w NATO i UE.

"Możemy na ten temat dyskutować (...). My jesteśmy otwarci na dyskusję" - powiedział Błaszczak.

« 1 »
 • Katolik k
  04.05.2019 06:00
  PiS zwrocil sie o opinie do najwyzszych autorytetow prawniczych na swiecie bo swoim nie "wierzyl"np. Komisji Weneckiej i ja dostal.Gorzej bo nawet doradcy prezydenta Dudy jak Z. Romaszewska czy jego rzecznik M. Magierowski przyznali,ze prezydent lamie konstytucje...A tu wychodzi Blaszczak i twierdzi,ze nie lamie? Czy to jest normalne? Kto to popiera i do czego chce doprowadzic? Czy juz zadnej przyzwoitosci nie ma?Klamstwo jest juz w Polsce wylacznym krolem?
  doceń 7
 • Katolik k
  04.05.2019 06:08
  obrzydliwe klamstwo Blaszczaka jest jeszcze jedno.Migi 29 za Tuska lataly za PiSu spadaja i wlasnie za PiSu pomimo tego zmuszono pilotow do latania na nich nadal pomimo,ze stalo sie juz to jawnie niebezpieczne.A jak kupuje Blaszczak sprzet to pokazuje zakup dwa razy drozszych helikopterow niz te,ktore chcieli kupic poprzednicy a Blaszczak krzyczal wtedy,ze za drogie i szukal lapowkarzy.
  doceń 6
 • Senator
  04.05.2019 10:06
  Przykre to ale fakty są takie, że w Polsce rządzi kłamstwo. Kłamstwo jest powszechnie stosowane przez publiczne media rządowe.
  Nawet media katolickie takie jak ten portal www.wiara.pl ma w tym swój udział. Pytam się wiec dlaczego tu na tym portalu nie ma chociażby fragmentu wystąpienia Donalda Tuska polskiego polityka najbardziej znanego i cenionego w europie i świecie z obecnej polskiej klasy politycznej. Katolickie Radioem.pl nawet nie przekazało w swoich informacjach we wiadomościach nadawanych co godzinę - że był Donald Tusk i wygłosił wykład z okazji rocznicy konstytucji 3 Maja. Czyli dalej publiczne media grają ciągle w grę "Polskie Piekło" , a wspierają ta grę nawet media katolickie. Przykre, bo do niczego dobrego to nie prowadzi tak dla Polaków jak i dla takich mediów
  doceń 8
 • gość
  04.05.2019 14:57
  Panie Senator, nieprawda, że media katolickie nie pokazały relacji z wykładu Donalda Tuska. Proszę bardzo:

  gosc.pl/doc/5530989.Tusk-Chcialem-wam-bardzo-podziekowac-bo-wiem-co-znaczy-wasza

  info.wiara.pl/doc/5530989.Tusk-Chcialem-wam-bardzo-podziekowac-bo-wiem-co-znaczy-wasza

  Dodatkowo media publiczne przez całe popołudnie i wieczór TVP Info pokazywała wykład i pana Tuska i pana Jażewskiego.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama