107,6 FM

Andrzej S. z filmu braci Sekielskich od 2015 r. nie jest księdzem

W nawiązaniu do filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" Kuria Diecezjalna Toruńska poinformowała w przesłanym KAI oświadczeniu, że Andrzej S. został wydalony ze stanu duchownego w 2015 r., a wszystkie kurie diecezjalne i zakonne w Polsce zostały o tym fakcie poinformowane. „Film ten rodzi smutek i współczucie wobec ofiar oraz jest wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia i bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych” - czytamy w oświadczeniu.

Poniżej pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej Toruńskiej w związku z filmem Tomasza Sekielskiego pt. „Tylko nie mów nikomu”

W nawiązaniu do filmu p. Tomasza Sekielskiego pt. „Tylko nie mów nikomu” biskup toruński Wiesław Śmigiel powiedział: „Film ten rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych”.

Biskup toruński zapewnia, że wraz z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo podejmuje starania, aby każda parafia była bezpiecznym domem dla wiernych, szczególnie dla najbardziej bezbronnych. Kuria Diecezjalna Toruńska działa zgodnie z prawem polskim, zaleceniami papieża Franciszka oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

W nawiązaniu do filmu p. Tomasza Sekielskiego Kuria Diecezjalna Toruńska informuje, że Andrzej S. został wydalony ze stanu duchownego w 2015 r. Wszystkie kurie diecezjalne oraz zakonne w Polsce zostały poinformowane o tym fakcie.

Wszelkie działania, polegające na spełnianiu funkcji kapłańskich, podejmowane przez Andrzeja S., mogą nosić znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Osoby będące świadkami takich sytuacji lub posiadające wiedzę na ten temat powinny zgłosić to odpowiednim organom ścigania.

Odnosząc się do materiału zawartego w filmie, informuję, że wypowiedź biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, wykorzystana w filmie, opierała się na aktach zgromadzonych w Kurii oraz dotyczyła przypadku opisanego w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”, a nie sprawy Andrzeja S. tak, jak to sugeruje materiał filmowy.

Ks. Paweł Borowski

Rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

« 1 »
 • A.G.
  14.05.2019 10:04
  Powiedzmy sobie szczerze, że świat, ateiści, geje i inni, których uważamy za przeciwników, okazują się większymi humanistami niż my – wyznawcy Boga, który staje się Człowiekiem...
 • cała prawda
  14.05.2019 10:14
  Równolegle do walki z pedofilią należy toczyć walke z pederastią, której praktykowanie jest grzechem wołającym o pomste do Nieba. A o tym w KK cicho sza...
  doceń 11
 • Jako
  14.05.2019 12:17
  Coraz ciekawiej; trzech antybohaterów filmu Siekielskiego było TW, o czym sam autor nie informuje o tym w filmie, czwarty już w 2015 został wydalony ze stanu kapłańskiego, sugeruje, że wypowiedź biskupa toruńskiego dotyczy sprawy byłego księdza Andrzeja S. , a tymczasem hierarcha odnosił sie do zakłamanego "raportu" fundacji "Nie lękajcie się"... W dodatku w opinii publicystów, materiał Siekielskiego z uwagi na sugestywne sceny dotyczące wiernych, miejsc kultu religijnego i ukazania anonimowego człowieka z koloratką w połączeniu z ujawnionymi przypadkami pedofilii to typowa socjotechnika, mająca na celu sugerowanie widzom, że za pedofilie odpowiada cały Kościół powszechny. Siekielski przez ten film przestał być dziennikarzem, a stał opiniotwórcą.
  doceń 7
 • Czesław
  14.05.2019 19:45
  Trzeba znać historię zdrady Judasza, zaparcia się Piotra i słabości pozostałych uczniów Pańskich, ale też nie zapomnieć o Jezusie i Jego Matce Maryi, i nie odmawiać prawa do nawrócenia żadnemu grzesznikowi - wręcz przeciwnie jeszcze więcej się za nich modlić.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama