107,6 FM

Rekordzista Kami Rita Sherpa znów wszedł na Mount Everest

Nepalczyk Kami Rita Sherpa po raz 24., a drugi w ciągu kilku dni, stanął we wtorek na Mount Evereście. 49-latek pobił tym samym własny rekord liczby wejść na najwyższy szczyt Ziemi (8848 m).

Już wcześniej zapowiedział, że chce dokonać ten sztuki 25-krotnie. "Nadal jestem silny" - przyznał jeszcze przed 23. wejściem w poprzednim tygodniu. Z kolei we wtorek w rozmowie z AFP zaznaczył: "Jestem bardzo szczęśliwy i dumny. Myślę, że jeszcze w tym sezonie wrócę na szczyt góry". Nie brakuje jednak opinii, że swój cel zrealizuje dopiero w 2020 roku.

Kami Rita Sherpa od ponad dwóch dekad pracuje jako przewodnik wysokogórski, pomagając swoim klientom w zdobywaniu nepalskich szczytów. Po raz pierwszy wszedł na Mount Everest w 1994 roku. Stawał też na innych ośmiotysięcznikach, w tym na drugim pod względem wysokości K2 (8611 m).

Szerpowie są podstawą himalajskiej turystyki, która co roku przynosi Nepalowi pokaźne zyski. Niedawno poinformowano, że w rozpoczynającym się sezonie przyznano rekordową liczbę zezwoleń na wejście na Mount Everest - 378. Obcokrajowcy muszą za nie płacić 11 tysięcy dolarów. Dochodzą do tego ekspedycje przygotowujące się do wejścia od strony Wyżyny Tybetańskiej.

29 maja 1953 r. "Górę Gór" zdobyli jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Swoje miejsce w historii mają także polscy alpiniści - 17 lutego 1980 roku pierwszego zimowego wejścia dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

« 1 »
 • Łodzianka
  21.05.2019 12:42
  Nie pamiętam by ktoś wcześniej docenił osobnym artykułem Sherpów biorących udział w zdobywaniu szczytów. A przecież, choć im jest łatwiej z racji przystosowania organizmu to mimo wszystko dla nich też jest to bardzo duży wysiłek i ogromny sukces.
  Wyrazy uznania dla Gościa Niedzielnego za docenienie trudu i ogromne gratulacje dla bohatera artykułu Pana Kami Rity.
  doceń 2
 • gut
  21.05.2019 14:40
  Ku... Permanentnemu Poczuciu Stanu Nagrody ;) / Opis zgody z Obrazkiem jak wyżej. <3 :->

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama