107,6 FM

Ukarani za zniewagę Auschwitz

Krakowski Sąd Okręgowy wydał wyroki w sprawie znieważenia miejsca pamięci Auschwitz oraz zabicie owcy, którego dokonała kilkunastoosobowa grupa oskarżonych. Karę jednego roku więzienia otrzymał Adam B., a ośmiu miesięcy więzienia - Mikita V. Pozostali uczestnicy akcji zapłacą grzywny. Wyrok jest prawomocny.

Do zdarzenia doszło w marcu 2017 r. Uczestnicy incydentu najpierw zabili zwierzę, a następnie rozebrali się do naga i, krzycząc, przykuli się łańcuchami. Towarzyszyło temu odpalenie racy, a całe zdarzenie rejestrowane było przez kamerę przy użyciu drona. Rozwieszony został też transparent z napisem "love". Dokonała tego grupa osób różnych narodowości. Wśród nich byli Polacy, Białorusini i obywatel Niemiec. W trakcie postępowania tłumaczyli, że ich celem był antywojenny performance wymierzony przeciw wszelkiej przemocy.

"Wykorzystanie symboliki Auschwitz do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest rzeczą karygodną i oburzającą. Godzi to w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz" - podkreślała wówczas w specjalnym oświadczeniu dyrekcja muzeum.

W pierwszej instancji sąd wydał wyroki skazujące: Adama B. na półtora roku więzienia, Mikitę V. na rok i dwa miesiące. W związku z odwołaniem, jakie wnieśli oskarżeni, sprawę rozpatrywał również Sąd Okręgowy w Krakowie

Wyrokiem tego sądu dwaj główni organizatorzy akcji zostali skazani: Adam B. na 1 rok, a Mikita V. na 8 miesięcy więzienia, a także obowiązuje ich kilkuletni zakaz posiadania zwierząt. Pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary grzywny w wysokości 7,5 tys. zł.

Wyrok jest prawomocny.

O sprawie pisaliśmy również tutaj.

« 1 »
 • prorok corok
  21.05.2019 16:14
  Przy takim odwołaniu kara powinna być podwojona. I przy każdym następnym. Żadnych okoliczności łagodzących nie widzę.
  doceń 0
 • nĩck
  23.05.2019 18:34
  Jak można znieważyć miejsce? Znieważyć można człowieka, ofiary, rodziny ofiar. Dlaczego w przypadku znieważenia Katolików, ich świętości sądy nie działają już ta stanowczo tłumacząc to wolnością wypowiedzi, przekonań, artystyczną itp. Czy gdyby ofiarami tego obozu byli sami Polacy sąd byłby również tak stanowczy?
  PS a karą powinna być pomoc ludziom którzy przeżyli Auschwitz, w domach starców czy choćby prace społeczne w muzeum a nie kara wiezienia bo taka nikogo niczego nie nauczy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama