107,6 FM

Francja: Coraz więcej profanacji

We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej diecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

Jak podkreśla miejscowy arcybiskup, czegoś takiego jeszcze w tym kraju nie było. Zdarza się to co raz częściej. Nie są to oczywiście prześladowania – dodaje abp Pascal Wintzer – ale profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym.

Podkreśla on, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane hostie nie mają żadnej wartości. Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – mówi abp Pascal Wintzer. Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje. Nie są znane motywy tego działania. Nie wyklucza, że może w nich chodzić o wymazanie chrześcijańskiej obecności.

“Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności. Tymczasem kiedy kościoły są otwarte, wielu ludzi chętnie je odwiedza i to nie tylko chrześcijanie. Różne są tego powody. Niektórzy ze względów estetycznych, inni znajdują w kościele ciszę, łatwiej jest im się skupić. Odnajdują w nich pokój ducha. Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostałe otwarte. Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie, niż całkowite zamknięcie kościoła.”

« 1 »
 • MS
  22.05.2019 08:27
  Muzułmanie robią we Francji to, co już zrobili (albo prawie zrobili) na Bliskim Wschodzie: siłą wybijają chrześcijaństwo jako ludzi i jako kulturę. Francuzi się nie bronią, bo nie chcą. Na naszych oczach umiera Francja, a rodzą się Emiraty Francuskie.
  doceń 14
 • Piotr
  22.05.2019 21:00
  Bo to nie profanacje muzułmanów a ateistów na fali wrogości wobec Kościoła jaka rozlewa się dziś. Tym razem pretekstem są przypadki pedofilii wśród duchowieństwa. Ale wrogom Kościoła nie chodzi o pomoc dzieciom ale o całkowite zniszczenie Kościoła. Także na tym forum wielu "pochyla się" nad pedofilią i "z troską" wypowiada się o Kościele. Jednak ich prawdziwym celem jest sianie wątpliwości do kapłanów by uderzyć w najważniejszy dla Polaków fundament jakim jest Bóg!
  doceń 2
 • trydent
  23.05.2019 15:06
  masoni na spółkę z lewizną ? no albo koledzy tych którzy zamordowali księdza w diecezji Rouen..
  doceń 1
 • Alicja
  23.05.2019 23:09
  Otwarty kościół bez Najświętszego Sakramentu to wg mnie gorzej niż zamknięty kościół, w którym Pan Jezus jednak jest. Zawsze można przytulić się do drzwi i pomodlić... Po co siedzieć w pustym kościele?! Żeby sobie ateista mógł ciszę znaleźć??
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama