107,6 FM

MON: Wysłaliśmy zapytanie ofertowe ws. zakupu 32 samolotów F-35A

Wysłaliśmy zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowszymi myśliwcami - podkreślił.

"Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami" - napisał Błaszczak na Twitterze.

W listopadzie 2018 r. szef MON polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej, piątej generacji. - Obecnie używane w polskich siłach powietrznych samoloty F-16 są maszynami czwartej generacji.

Resort obrony zapowiedział wtedy, że pozyskany w przyszłości myśliwiec "będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych wojsk lotniczych".

Na początku kwietnia szef MON ocenił, że zakup samolotów F-35 dla polskiej armii może być przyśpieszony, skoro strona USA mówi o tym publicznie - zapowiadając, że USA rozważają możliwość ich sprzedaży Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi.

« 1 »
 • seitz
  28.05.2019 09:27
  Mają rozmach. Kto by pomyślał, że tak szybko ruszy program nowego myśliwca i że będzie to najlepszy z najlepszych F-35. Najnowocześniejszy i powiedzmy niewykrywalny w cenie 80mln dolarów koń roboczy. Myśliwca nie zaprojektujemy i nie zbudujemy przecież sami, chociaż mieliśmy kiedyś swoją Irydę.
  Żal jest jedynie, że rząd nie uruchamia programów tam gdzie polski przemysł ma doświadczenia i duże sukcesy i mógłby odnieść sukces wyposażając Armię w Polski sprzęt, jak na przykład rakiety Grom/Piorun, które są najlepsze na świecie, a którym łatwo można zwiększyć zasięg z bardzo krótkiego do krótkiego.
  Programy rozwojowe na wzór Kraba, Raka mogłyby funkcjonować również w radiolokacji, obrazowaniu satelitarnym, przemyśle kosmicznym i innych gdzie udowodniliśmy że potrafimy.
  doceń 9
 • Stalowa Wola
  28.05.2019 14:31
  To dobrze, rząd kupuje nowoczesny sprzęt ale powinien zadbać również o sprzedaż polskiego uzbrojenia. Niestety handlowe ramię rządu PGZ od kilku lat nie ma się czym pochwalić, stał się quasi ministerstwem od zaopatrzenia armii. Chyba dlatego, że trafiło doń zbyt wielu ministrów i urzędników a nie doświadczonych managerów.
  doceń 2
 • Stalowa Wola
  28.05.2019 14:32
  To dobrze, rząd kupuje nowoczesny sprzęt ale powinien zadbać również o sprzedaż polskiego uzbrojenia. Niestety handlowe ramię rządu PGZ od kilku lat nie ma się czym pochwalić, stał się quasi ministerstwem od zaopatrzenia armii. Chyba dlatego, że trafiło doń zbyt wielu ministrów i urzędników a nie doświadczonych managerów.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama