107,6 FM

Dąbrowa Górnicza: młodzi kierowcy najczęściej powodują wypadki

Janusz Świtaj jako 18-latek zderzył się z tirem. Dziś przyznaje: kask uratował mi życie. W Dąbrowie Górniczej rozmawiano dziś o niedoświadczonych kierowcach.

Najwięcej wypadków popełniają młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Chcą często popisać się przez znajomymi i pokazać swoją odwagę i pewność na drodze. Nasza reporterka rozmawiała na ten temat ze studentami, którzy posiadają prawo jazdy:

W Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej dziś odbyła się konferencja pt. "Niedoświadczony, zagrożony" poświęcona niedoświadczonym kierowcom. Gościem wydarzenia był Janusz Świtaj, który 24 lat temu uległ wypadkowi jadąc na motocyklu. Do dziś pan Janusz porusza się na wózku inwalidzkim. Jako 18-latek jadąc na motorze zderzył się z TIRem:

Specjalny system szkoleń, profilaktyka, ale i odpowiednie sankcje - tak powinna wyglądać prewencja przed wypadkami młodych kierowców. Jak wyjaśnia Iwona Jerzykiewicz, psycholog transportu, to jednak nie wiek wpływa na to, jak zachowujemy się na drodze, ale nasz temperament:

W ubiegłym roku aż 57 osób zginęło, a 1070 osób odniosło obrażenia w wypadkach, w których uczestniczyli niedoświadczeni kierujący. Jak powinna wyglądać prewencja przed takimi zdarzeniami - o tym mówi Robert Piwowarczyk ze śląskiej drogówki:

Brawura, niedostosowanie prędkości, zbytnia pewność siebie - to najczęstsze grzechy młodych kierowców. Zielony listek już nie wystarcza - jest on nawet powodem wstydu wobec rówieśników. Skuteczne mogłyby okazać się ostre sankcje, czyli utrata prawa jazdy - przekonują policjanci.

Dodajmy, że Pan Janusz Świtaj ponad 20 lat oddycha za pomocą respiratora i dzięki niemu żyje. Pomimo znacznej niepełnosprawności i niewydolności oddechowej ukończył szkołę średnią i podjął studia. Pracuje w fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i tam m. in. pomaga ofiarom wypadków komunikacyjnych. A do młodych apeluje: bądźcie ostrożni na drogach, a jeśli potrzebujecie adrenaliny - korzystajcie ze specjalnie wyznaczonych torów do jazdy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama