107,6 FM

Premier: dziękuję Wam za każdą cegiełkę do muru Rzeczypospolitej

Mateusz Morawiecki wziął udział w festynie rodzinnym zorganizowanym w ogrodach klasztornych Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Znajduje się tam sanktuarium błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który w nowomiejskim klasztorze spędził ostatnie lata życia.

"Cieszę się, że mogę małą cegiełkę dokładać do naprawy naszej Rzeczypospolitej. Tak naprawdę, to wasza wiara w możliwość zmiany stanu rzeczy, w sprawiedliwość, w solidarność, to co niesie nas od kilkudziesięciu lat, sprawiła, że nowa rzeczywistość jest możliwa" - powiedział premier do mieszkańców Nowego Miasta.

Premier obejrzał przedstawienie ukazujące życie bł. Honorata, które przygotowały dzieci z miejscowej szkoły. Podkreślił, że wizyta w sanktuarium jest dla niego "spotkaniem z pięknymi wartościami, które są mi szczególnie bliskie".

"Bł. Honorat miał przed sobą wielką karierę u jednego z naszych zaborców ówczesnych. Mógł spokojnie wybrać taka drogę, musiał tylko porzucić dwie wielkie wartości: patriotyzm i wiarę" - mówił o Honoracie Koźmińskim premier. Zaznaczył, że późniejszy błogosławiony nawrócił się jednak i "poszedł drogą pomocy ludziom, drogą patriotyzmu, drogą odbudowy polskości w realiach, jakie wtedy miały miejsce".

Premier przypomniał, że po powstaniu styczniowym ojciec Honorat, zakładając bezhabitowe zgromadzenia, przyczynił się do odbudowy patriotyzmu i do przetrwania polskości w wielu sercach.

"Jesteśmy winni mu i wszystkim jego współbraciom ogromną wdzięczność. Za wszystko, co robią żeby chronić Polskę" - powiedział premier.

Według Morawieckiego także droga matki Koźmińskiego, która ciężko pracowała, starała się dobrze wychować swojego syna, była trudna. "Te jej trudy są pewnym przykładem trudów wszystkich matek w latach zaborów i później, w czasach wojen komunizmu i do dnia dzisiejszego" - zaznaczył premier.

"Niedawno był Dzień Matki podziękujmy naszym wszystkim mamom, za to, że przechowały wiarę i przechowały Polskę" - powiedział Morawicki. Premier dziękował też tym wszystkim, którzy "starają się wychować nasze dzieci i młodzież na dobrych, uczciwych Polaków, którzy kochają Polskę".

Na festynie w Nowym Mieście tej byli też obecni, m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef biura politycznego premiera Marek Suski, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Honorat Koźmiński (1829 -1916) to polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, działacz konspiracyjny w okresie powstania styczniowego. Został beatyfikowany 16 października 1988 r. przez Jana Pawła II .

« 1 »
TAGI:
 • Gość
  03.06.2019 10:28
  Panie Premierze dziękuję za te piękne słowa, dodające Ducha... ,wszystkim , matkom i broniących wiary. Szkoda,że takich słow nie słyszy się od polskich hierarchów...
  doceń 0
 • A.G.
  03.06.2019 12:12
  Ale premier Morawiecki nie podziękował, a właściwie nie przyjął zaproszenia od prezydenta Gdańska Dulkiewicz na obchody 4 czerwca w Gdańsku dla upamiętnienia tej historycznej daty zwycięstwa nad "komuną" ruchu społecznego powstałego na bazie NSZZ Solidarność w Gdańsku pod przywództwem Wałęsy.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama