107,6 FM

Rosjanie upublicznili oryginały paktu Ribbentrop-Mołotow wraz z tajnym protokołem. A zarzekali się, że nie mają...

Rosjanie udostępnili do wiadomości publicznej oryginały, w języku rosyjskim, paktu Ribbentrop-Mołotow, wraz z tajnym protokołem. Ciekawe, jeszcze do niedawna zarzekali się, że w rosyjskich archiwach tych dokumentów nie ma. A tu znalazły się w Archiwum rosyjskiego MSZ - napisała na Twitterze była ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska i załączyła skany tych dokumentów.

Zawarta 23 sierpnia 1939 r. umowa międzynarodowa była formalnie paktem o nieagresji, zawartym przez Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Zawierała jednak także tajny protokół dodatkowy, dotyczący rozbioru terytoriów oraz rozporządzenia niepodległością kilku państw, nie tylko Polski. Nasz  kraj miał być podzielony między strony paktu po połowie, Finlandia, Łotwa, Estonia, a także rumuńska Besarabia przypadły Sowietom, a Litwa – Niemcom. (Nieco później dokonano korekty: za część Mazowsza i Podlasia Stalin dostał jeszcze Litwę).

"W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia" - głosił punkt 2 tajnego protokołu, będącego w istocie dla Polski kolejnym aktem rozbiorowym.

Wiele lat później, w grudniu 1989 r. Zjazd Deputowanych Ludowych ZSRR potępił ten protokół i uznał go za nieważny. W 2009 r. ówczesny premier Rosji Władimir Putin w tekście napisanym dla "Gazety Wyborczej" potępił pakt Ribbentrop-Mołotow. Zarazem jednak usprawiedliwiał jego zawarcie. Podobne stanowisko zajął w 2015 r. już jako prezydent. Podczas spotkania z ówczesną kanclerz Niemiec Angelą Merkel oświadczył, że celem tego układu było zapewnienie bezpieczeństwa ZSRR, a Polska "padła ofiarą polityki, którą sama próbowała prowadzić w Europie". Merkel nie zgodziła się z tą oceną "Pakt Ribbentrop-Mołotow trudno zrozumieć, jeśli nie uwzględni się tajnego protokołu do niego. Z tego punktu widzenia uważam, że to było niewłaściwe, że zostało to uczynione bezprawnie" - stwierdziła kanclerz Niemiec.

« 1 »
 • św Eufenia
  04.06.2019 15:19
  To jest przełomowy moment. Teraz trudno będzie nawet Rosjanom zaprzeczyć, że w 1939 roku byli autorami kolejnego rozbioru Polski, zaplanowanego i uzgodnionego ataku dwóch wrogów. Oczywiście w celu obronnym jak to w Rosji.
  doceń 17
 • Ktoś
  04.06.2019 16:12
  Wydawało mi się, ze ujawniono je już w latach 90-tych.
  doceń 8
 • Adamigo
  04.06.2019 21:41
  Kremlowscy mistrzowie pokrętności, czekam teraz na ich wirtuozerskie tłumaczenie że wojna zaczęła się w 1941, a te papiery nic do tego nie mają. Coś mi tu śmierdzi, że to może mieć coś wspólnego ze sprawą nr.447, że będą próbowali w uzgodnieniu z Jaffą nas zmiękczać, mamiąc powrotem Kresów - bo jedyną logiczną konsekwencją ujawnienia takich dokumentów może być ponowne otwarcie sprawy agresji 17.09 - skłócając nas do reszty z Wilnem, Mińskiem i Kijowem osłabią nas do reszty przed amputacją drzewostanu.
  doceń 2
 • Katolik k
  05.06.2019 05:27
  To,ze Rosjanie sa klamczuchami to caly swiat wie.Przykro,ze i Polska na ta droge zeszla i tak zaczyna byc postrzegna.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama