107,6 FM

Szefernaker: Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami

Ci, którzy na sztandary wzięli sobie Konstytucję dziś proponują rozwiązania niekonstytucyjne. Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Odniósł się w ten sposób do propozycji decentralizacji państwa i wzmocnienia samorządów.

We wtorek odbyła się sesja "Samorządna Rzeczpospolita" zorganizowana w ramach odbywającego się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się też spotkanie Samorządna Rzeczpospolita z udziałem ponad 400 polskich samorządowców. Zaprezentowano na nim 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów, przede wszystkim wzmocnienia ich kompetencji. Tezy mają zostać poddane debacie i - po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie - 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. "Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP" - poinformowali po spotkaniu samorządowcy.

W czwartek w Polsat News Paweł Szefernaker był pytany o ocenę tych postulatów, a także wcześniejszą deklarację lidera PO Grzegorza Schetyny, by kompetencje urzędów wojewódzkich oddać samorządom.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że "ci, którzy na sztandary wzięli sobie Konstytucję swego czasu, dziś proponują rozwiązania, które są niekonstytucyjne". "Ponieważ Polska jest państwem unitarnym, nie jesteśmy Niemcami, tu jest Polska" - podkreślił.

« 1 2 »
 • Krzysiek
  06.06.2019 11:39
  Szczerze, jestem za pozostawianiem 82% podatków wypracowanych CIĘŻKĄ pracą ludzi w lokalnej władzy a oddawaniem max 18% centrali na zarządzanie państwowo-ustawodawcze.
  Kasa TAM gdzie wypracowana - tam powinna być spożytkowana, na dobra publiczne.
  PROBLEM leży, że władzę lokalną, tak jak i państwową niekiedy przejmują ludzie, którzy nie SŁUŻĄ społeczeństwu lecz TYLKO swoim interesom, lub też są na usługach kolonialnych (poprze np. niemieckie fundacje ich sponsorujące - po co im dają kasę?).
 • A.G.
  06.06.2019 12:41
  Szefernaker polityk bez należytej wiedzy, mówi totalne bzdury - różnicując polski samorząd z niemieckim samorządem, których istota działania jest zasadniczo taka sama.
  doceń 10
 • Maryja!
  06.06.2019 13:45
  Ustrój federalny musiałby być wpisany do Konstytucji żeby mógł obowiązywać stąd postulat zmiany ustawy zasadniczej przez PO. Tak w ogóle to ustrój federalny dla Polski wymyśliłem ja, ale w zupełnie innym celu. Gdyby Polska stała się federacja łatwiej byłoby koordynowac na poziomie centralnym i przez Komisję Europejską politykę samorządową i krajową. Gdyby znieść w relacjach z państwami trzecimi służbę zagraniczną skierowaną od tej pory tylko do państw członkowskich można byłoby nadać ESDZ uprawnienia do prowadzenia na wyłączność polityki zagranicznej. Wymaga to jednak ustanowienia Europy Ojczyzn i równego głosu wszystkich państw członkowskich.
  doceń 1
 • moje miasto
  07.06.2019 14:13
  Moje miasto, choć wcale nie takie biedne, jest zaniedbane, brudne, nijakie, bierne, bezwładne, tkwiące w odpornych na wszystko układach, nikomu na tym mieście nie zależy, ani mieszkańcom, ani urzędnikom, byle była wypłata co miesiąc, reszta niech się wali. Prezydenci co każdy następny, to bardziej w ten obrazek wpisani, bezbarwni, nijacy, pozorujący działanie. Od takiej samorządności, zachowaj nas Panie !
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama