107,6 FM

Rz: Nie przepłacimy za Fort Trump

MON i Pentagon zamknęły rozmowy o deklaracji w sprawie obecności wojsk USA w Polsce - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Dziennik w poniedziałkowym wydaniu informuje, że umowę podpiszą w środę w Białym Domu prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump.

"Umowę podpiszą w środę w Białym Domu Andrzej Duda i Donald Trump. Przewiduje wzajemnie korzystne rozliczenia finansowe. Polska jednorazowo przekaże niespełna 2 mld dol. na modernizację infrastruktury wojskowej. Potem będzie pokrywać tylko koszty mediów. Mowa o kilkudziesięciu milionach złotych rocznie" - informuje "Rzeczpospolita".

Według "Rz", "to finał kampanii dyplomatycznej, którą po zajęciu przez Rosjan Krymu rozpoczął szef MON Tomasz Siemoniak".

"Uzyskał zgodę na symboliczną obecność Amerykanów w Polsce. To było włożenie nogi w drzwi. Za ciosem poszli jego następcy: Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak, doprowadzając do skokowego wzrostu obecności wojsk USA. Rokowania prowadzili zastępca szefa Pentagonu John Rood i jego odpowiednik w MON Tomasz Szatkowski" - czytamy.

Dziennik podkreśla, że sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania prezydentów obu krajów i zmiany strategii USA wobec Polski.

« 1 »
 • Kooper Nick
  10.06.2019 10:30
  Wydatki Polski na obronę wynoszą w tym roku ok 45 mld zł, z czego wydatki na same zbrojenia to około ¼ tej sumy – czyli ok. 11 mld. Oznacza to w przybliżeniu 55 zł miesięcznie na podatnika. Jak rozumiem takie wydatki nie gwarantują nam bezpieczeństwa, dlatego rząd planuje wybudować Port Trump i sprowadzić do niego Amerykanów.

  Zamiast sprowadzać jakiekolwiek obce wojska, ja bym wolał dorzucić się do uzbrojenia polskiej armii jeszcze 2 dychy miesięcznie, zwiększając budżet o 1/3, a gdyby i to nie starczyło – 3 dychy, zwiększając zbrojenia o ponad połowę.

  Czy naprawdę duma i satysfakcja, a także inne korzyści wynikające z tego, że jest się panem we własnym domu nie są warte tych pieniędzy?
 • co ty nato
  10.06.2019 11:16
  Zasadnicza zmiana strategii rządu USA wobec Polski nastąpiła po wizycie Trumpa w 2017 roku.
  Tak mają wyglądać wydatki na modernizację w najbliższych latach zgodnie z ustawą o zwiększeniu:
  2017 r. – ok. 8,8 mld zł;
  2018 r. – ok. 12,5 mld zł;
  2019 r. – ok. 11 mld zł;
  2020 r. – ok. 14 mld zł;
  2021 r. – ok. 17,6 mld zł;
  2022 r. – ok. 19,2 mld zł;
  2023 r. – ok. 20,3 mld zł;
  2024 r. – ok. 25 mld zł;
  2025 r. – ok. 25,9 mld zł;
  2026 r. – ok. 30,8 mld zł;
  defence24.pl/185-mld-zl-na-modernizacje-techniczna-wojska-do-2026-r-jest-nowy-plan
  doceń 3
 • co ty nato
  10.06.2019 14:32
  Inwestujmy również w Polskie rakiety Grom/Piorun. Rozbudowujmy własny system. Cytat:
  "Piorun, mogący stanowić bazę dla nowego polskiego pocisku przeciwlotniczego, jest rozwiązaniem unikatowym i o bardzo wysokich możliwościach bojowych.
  Wprowadzenie zestawu Poprad do Sił Zbrojnych RP jest niewątpliwym sukcesem MON i polskiego przemysłu. Za ponad miliard złotych do SZ RP trafi łącznie 77 nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych, a po ukończeniu obecnego kontraktu – najprawdopodobniej również kolejne. System powinien być dalej rozwijany. Polski przemysł, dzięki połączeniu systemów Poprad i Piorun ma w ręku narzędzia, dzięki którym Warszawa może stać się jednym z wiodących producentów systemów przeciwlotniczych, a Wojsko Polskie może otrzymać rozwiązanie będące niezbędnym uzupełnieniem systemu obrony powietrznej. I to opracowane w kraju."
  defence24.pl/poprad-w-goldapi-pytania-o-rozwoj-systemu
  doceń 4
 • Bodo Altmann
  11.06.2019 17:22
  Nie rozumiem jak można być takim strachliwym skoro należy się do największego bloku militarnego i ma najlepszego przyjaciela w USA. Ponadto polski przemysł zbrojeniowy jest na światowym poziomie a polscy żołnierze najbardziej motywowani, czego tu się bać. Jeżeli Rosja będzie chciała Polskę zgarnąć to uzgodni to z Amerykanami i Chinami nie wystrzeliwując żadnej rakiety. Lepiej jest z wrogiem paktować niż liczyć na urojonych przyjaciół. Czy Polska dysponuje światowymi złożami gazu lub ropy? nie, te surowce decydują czy amerykanie będą się w jakikolwiek konflikt angażować. Węgla i pomników nikt nie potrzebuje.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama