107,6 FM

Rosyjski MSZ: Jesteśmy zaniepokojeni decyzją o eskadrze dronów USA w Polsce

Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych. Pojawia się pytanie, jak to się odnosi do ustaleń między Rosją a NATO - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o eskadrę samolotów bezzałogowych (chodzi o maszyny MQ-9 - PAP), Riabkow powiedział: "Oczywiście, że nas to niepokoi".

"Jest to odzwierciedleniem polityki wzmacniania napięcia wojskowego w Europie, szczególnie na tzw. wschodniej flance NATO" - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji. Ocenił, że "pod zmyślonymi pretekstami realizowane są programy, które w znacznej mierze mają charakter destabilizujący" i nacechowany eskalacją.

Moskwa - kontynuował Riabkow - "ma coraz więcej" pytań dotyczących kwestii, "jak tego rodzaju działania odnoszą się do zobowiązań NATO w ramach Aktu Stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków" z 1997 roku.

Wcześniej w czwartek kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry w Polsce i zapewniło, że Rosja dysponuje niezbędnymi do tego środkami.

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą ok. 4500 rotujących się członków personelu wojskowego, o ok. 1000 dodatkowych żołnierzy. W deklaracji dotyczącej współpracy obronnej, podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę, zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

« 1 »
 • gosc
  13.06.2019 13:45
  Rosja dalej wmawia swoim obywatelom, że Polska jest dla niej zagrożeniem. Więc jest to jakiś sukces Polski. Z tym, że Nato jest obrońcą a nie agresorem. W przeciwieństwie do Rosji.
  doceń 11
 • gosc
  13.06.2019 13:49
  Brawo USA. Brawo Trump. Zaniepokojenie Rosji mile widziane.
  doceń 13
 • R123
  14.06.2019 05:45
  Ruscy zaatakowali Gruzję, póżniej Ukrainę. I teraz niby to NATO jest winne destabilizacji sytuacji. Dziwna jest ta ruska narracja.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama