107,6 FM

Pokochaj na nowo ojcostwo

Odważny, pracowity, wierny. Po prostu jest. Który z ojców nie chciałby usłyszeć tak o sobie z ust swoich dzieci?

To nieprawda, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu. Tak z nią wychodzisz, jak do niej podchodzisz - przekonuje Franciszek Kucharczak. W najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" (25/2019) dziennikarz przypatruje się, jak wygląda dzisiaj bycie tatą.

Młodzi mężczyźni często boją się wziąć odpowiedzialność nawet za jedno, dwoje dzieci. Niestabilna sytuacja zawodowa, kariera nabierająca tempa, bądź przeciwnie, przeżywająca regres. Strach przed tym, by w końcu dorosnąć, a może jeszcze zupełnie inne czynniki powodują, że „wieczni chłopcy” nie stają się mężczyznami - ojcami.

"Ojcostwo przestało być darem, który przychodził wraz z dzieckiem, a stało się czymś, co człowiek bierze sobie tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. A coraz rzadziej ma, między innymi dlatego, że diabelska machina nihilizmu zapędziła zastępy Piotrusiów Panów przed monitory i ekrany smartfonów, gdzie spędzają długie godziny" - pisze Kucharczak.

To niepokojące zjawisko jest zaprzeczeniem tego, co przez wieki było istotą ojcostwa. Przez wieki "spłodzenie i zrodzenie potomstwa było kwestią pierwszoplanową, było powodem do dumy i oznaką błogosławieństwa. Dziś ewentualnie akceptuje się tylko te dzieci, które są „chciane”, czyli zaplanowane na zimno i powołane do życia jako element samorealizacji".

Jaka jest recepta na odzyskanie godności ojca? Jak sprawić, by tata był znów tym, kto zapewnia dziecku bezpieczeństwo, a nie zabezpiecza się przed nim? Kto nie tylko płodzi, lecz duchowo rodzi. Przeczytajcie koniecznie - "Niekochane ojcostwo".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gut
  23.06.2019 14:55
  Podróż w głąb Siebie... ;) Zwierciadlo.pl - 'Ojciec i syn – jak wybaczyć po latach, jak odbudować relację?'
  doceń 2
 • Cyraniusz
  23.06.2019 19:13
  Niestety mężczyzn dopadło wygodnictwo. Uciekają w hobby, sport, zabawę, karierę byle przedłużyć dzieciństwo i uciec od odpowiedzialności. Na myśl o ograniczeniach i obowiązkach reagują ucieczką i jęczeniem, niestety widzę to coraz częściej zarówno u rówieśników jak i u młodych kolegach w pracy. Z czwórką dzieci jestem przeważnie postrzegany jak kosmita, każdy pyta z przerażeniem jak dajemy radę tak jakby bali się dzieci XD.
  doceń 3
 • harry B.
  23.06.2019 22:37
  Przez wieki inaczej było - ale się zbyło. Całkiem inna jest dziś rola i pozycja mężczyzn w świecie, dawniej jednoznacznie dominująca, z czym wiązała się odpowiedzialność za rodzinę i nikt tego nie kwestionował. Dziś ta niby lepsza połowa ludności uważa mężczyzn za w najlepszym razie zło konieczne, a najlepiej niekonieczne, panie chcą sobie ze wszystkim radzić same, same pracować i zarabiać co najmniej tak samo, a przecież rynek pracy nie jest z gumy. Mężczyzna i kobieta przez wieki mieli swoje role, do których byli i są z natury predestynowani. On poluje, pracuje, zarabia i utrzymuje rodzinę, ona wychowuje dzieci i dba o ich wspólny dom. Wyjście poza te role, wchodzenie w te które do nich nie pasują, kończy się kiepsko dla obu płci, no i dzieci z tego ni ma. To nie żaden Piotruś Pan temu winien, tylko się obojgu płciom, tej drugiej zwłaszcza, w głowach pomieszało.
  doceń 1
 • Tomaszl
  24.06.2019 07:57
  Jakie wychowanie dzieci, tacy późniejsi ojcowie. Skoro nie wolno dziś od dzieci wymagać i nie wolno dopuszczać, aby dzieci ponosiły konsekwencje swych czynów, to skąd jak dorosną mają wiedzieć czym jest macierzyństwo i ojcostwo?
  I nie, ojcostwo nie polega na byciu dorosłym dzieckiem, jakich widuję często na Mszach św. jednej z popularnych wspólnot. Ojcostwo nie polega na bieganiu z gitarką, na wzruszających peanach, na słowotoku.
  Ojcostwo to milcząca obecność w życiu dziecka. Fundament, oparcie na którym dziecko ma wzrastać.
  Ojcostwo to często bycie w kontrze do świata, czy nawet do własnej rodziny. Ojcostwo to odwaga własnej drogi, a nie bycie drugą, gorszą, emocjonalną matką.
  Czy tego uczymy nasze dzieci?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama