107,6 FM

Kantar: Spadek poparcia dla PiS, wzrost - dla PO

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu PiS, wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, mogłoby liczyć na poparcie 34-proc. osób deklarujących gotowość wzięcia udziału w głosowaniu; a PO na 24 proc. - wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Wiosna Roberta Biedronia oraz Kukiz'15.

Wśród Polaków, którzy w czerwcu zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach największe poparcie uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość wraz z partiami koalicyjnymi - Solidarną Polską i Porozumieniem. Chęć oddania głosu na PiS wyraziło 34 proc. ankietowanych (w porównaniu do ankiety z poprzedniego miesiąca jest to spadek o 6 pkt. proc.).

Poparcie dla PO zadeklarowało 24 proc. badanych, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 3 pkt. proc.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze dwa ugrupowania: Wiosna Roberta Biedronia, na którą chciało głosować 8 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.) oraz Kukiz'15 - 7 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

W czerwcu Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 4 proc. nie przekroczyłoby progu wyborczego (spadek o 1 punkt procentowy), tak samo kształtuje się sytuacja SLD. W czerwcu do Sejmu nie dostałyby się również Wolność (3 proc.), Nowoczesna (3 proc.), Razem (1 proc.) oraz Ruch Narodowy, Teraz! I Zieloni, które uzyskały poparcie poniżej 1 proc.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 12 proc. nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik o 2 punkty procentowe niższy niż w maju.

W czerwcu 61 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 25 proc. badanych jest zdecydowana w tej kwestii, a 36 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania. Przeciwne stanowisko wyraża 28 proc. respondentów - 14 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, taka sama liczba osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 14 - 19 czerwca br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 dorosłych mieszkańców Polski (preferencje partyjne: N=591 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

« 1 »
TAGI:
 • Bodo Altmann
  26.06.2019 15:37
  Gdy spadnie koniunktura w europie, susza potrwa jeszcze parę miesięcy a kościół powstrzyma się od popierania rządzących to wtedy wybory do sejmu będą ciekawsze. W tej chwili to nudno bo w Polsce można jeszcze okradać przyszłe pokolenie ale to w końcu ucieknie z tego kraju i wtedy zostaną sami renciści i członkowie partii rządzącej no i jeszcze niektórzy duchowni.
 • celowniczy
  27.06.2019 09:52
  Dlaczego sondaże są do bani? Ano dlatego, że próbę dobiera się załóżmy nawet że prawidłowo, reprezentatywnie, losowo, statystycznie, itd. itp. Ale taka statystyka zakłada że czynniki decydujące o wyborze oddziałują na całą populację jednakowo i równomiernie, radiowcy powiedzieliby że wszyscy oni słuchają tych samych audycji nadawanych przez jedną radiostację z obejmującą zasięgiem cały kraj anteną o charakterystyce dookólnej. Ale tak nie jest. Obecnie rządzący nadają audycje kierowane do określonych grup odbiorców, używając anteny lub zespołu anten kierunkowych. Na tych ludzi przekazywane i realizowane programy wpływają znacznie silniej niż na pozostałych, zaspokajają ich potrzeby i mobilizują do wzięcia udziału w wyborach i takiego a nie innego głosowania. Widać to było w maju po frekwencji w lokalach i obecności tam osób zwłaszcza starszych, których najprawdopodobniej dotąd nigdy tam nie widziano. Bo najpierw komuna, wiadomo, potem ci sami lekko przemalowani, nie ma po co tam chodzić. A teraz jest. I powiem że piękny to był widok i naprawdę powiało demokracją. A sondaże wzięły nieźle w łeb i chwała Bogu. Jesienią będzie tak samo, albo jeszcze lepiej. Statystycy dopiero będą przecierać oczy, a my się o to wszyscy postarajmy. Dajmy wreszcie Polsce większość konstytucyjną, wybierzmy ludzi zdolnych ze sobą rozmawiać i ją utworzyć, byśmy mogli współpracować jak ludzie i nie stali wciąż w miejscu szarpiąc się i przepychając. Odrzućmy jednoznacznie tych zaślepionych nienawiścią, ideologią czy też prywatą, ich obstrukcja jak wszyscy widzimy do niczego dobrego dla nikogo nie prowadzi. To musi być teraz nasz cel, jeśli nasz udział w wyborach nie ma być kolejną zmarnowaną szansą dla nas samych.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama