107,6 FM

Połowa Niemców uznaje islam za zagrożenie

Z opublikowanego w czwartek raportu niemieckiej fundacji Bertelsmanna wynika, że około połowy Niemców uznaje islam za zagrożenie. Jedynie jednej trzeciej mieszkańców RFN kojarzy się on z "ubogaceniem" społeczeństwa.

Z badań przeprowadzonych przez liberalną fundację wynika, że 52 proc. Niemców czuje zagrożenie ze strony islamu. W landach dawnej NRD na wschodzie kraju odsetek ten jest jeszcze wyższy - 58 proc. (na zachodzie - 51 proc.). Jako "ubogacenie" taktuje islam około jednej trzeciej całej populacji. W zachodnich landach - 35 proc., we wschodnich - 24 proc.

Autorzy raportu zastrzegają, że nie należy z tych danych wyciągać pochopnych wniosków i formułować oskarżeń o ksenofobię.

"Mamy do czynienia z rozpowszechnionym sceptycyzmem wobec islamu, czego nie należy jednak stawiać na równi z islamofobią" - uważa ekspert Bertelsmanna ds. religii Yasemin El-Menouar. Dokładniejsze badania wskazują, że "rezerwie" wobec tej religii nie towarzyszą żądania polityczne ani antydemokratyczne nastawienie.

"Najwyraźniej wiele osób traktuje obecnie islam nie jako religię, lecz polityczną ideologię. Dlatego nie rozciąga się na nią tolerancja religijna" - tłumaczy El-Menouar.

Według sondażu 87 proc. Niemców deklaruje otwartość na inne światopoglądy. 70 proc. przyznaje, że inne religie są przynajmniej w części prawdziwe. Mniej niż połowa (44 proc.) uznaje jednak współistnienie wielu religii za czynnik ubogacający społeczeństwo.

« 1 »
 • opinia
  11.07.2019 12:46
  Za póżno. Będzie kalifat niemiecki
 • fotelowy katolik
  15.07.2019 11:47
  To bardzo niebezpieczne że 52% Niemców uważa Islam za zagrożenie. Żydzi w tamtym kraju też byli swego czasu uważani za zagrożenie, i wiemy czym to się skończyło. Warto się pomodlić o opamiętanie Niemców. Jestem szczerze zaniepokojony tym co się dzieje w sercach Europejczyków.
  doceń 0
 • Anna Panna
  16.07.2019 00:13
  BRACI uważają za zagrożenie??? Braci trzeba miłować i przyjmować, a nie widzieć w nich zagrożenie. Musi papież Franciszek do nich ppjechać i ich postawić do pionu!
  doceń 2
 • new age
  16.07.2019 09:52
  Czy wiecie państwo już o wspólnych medytacjach muzułmanów i katolikow w Kielcach: https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,39000,kielce-wspolne-medytacje-chrzescijan-i-muzulmanow-w-intencji-pokoju.html
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama