107,6 FM

Nie żyje prof. Marek Tukiendorf

Niespodziewana śmierć 55-letniego rektora Politechniki Opolskiej.

Nie żyje prof. Marek Tukiendorf   Śp. prof. Marek Tukiendorf Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

„Z wielkim żalem przekazujemy Państwu smutną wiadomość, że dzisiaj w nocy w wieku 55 lat zmarł prof. Marek Tukiendorf, Rektor Politechniki Opolskiej” - potwierdził na stronie internetowej uczelni prof. dr hab. inż. Marian Łukaniszyn, prorektor ds. nauki.

Okoliczności nagłej śmierci rektora bada opolska prokuratura. Według wstępnych ustaleń mogło to być samobójstwo.

- Sprawdzamy, czy doszło do samobójstwa, a jeśli tak, czy nie było ono efektem nakłaniania - przekazał „Nowej Trybunie Opolskiej” Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu.

W rektoracie Politechniki Opolskiej (budynek nr 7, II kampus, ul. Prószkowska 76, I piętro sala 114) została wystawiona księga kondolencyjna.

Prof. Marek Tukiendorf był chemikiem, specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych. Urodził się 9 października 1964 w Polskiej Cerekwi. Od ukończenia studiów był nauczycielem akademickim, a w latach 2012-2016 i od 2016 do dziś rektorem Politechniki Opolskiej. Jest autorem prawie 200 publikacji i opracowań.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za działalność prorozwojową, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Przewodniczył też Kapitule Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce „Interstudent”.

Działał na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej, był członkiem rady klastra doskonałości MERGE (Federal Cluster of Excellence MERGE), organizatorem opolskiego Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT). Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska - Chiny „Instytut Konfucjusza” i angażował się w budowanie relacji polsko-chińskich.

Został wyróżniony tytułem „Zasłużony Obywatel” miasta Opola oraz gminy Polska Cerekiew.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama