107,6 FM

Zabrze. Zwiedzanie żydowskiego cmentarza

W niedzielę po nekropolii na Zandce oprowadzać będzie Dariusz Walerjański.

Cmentarz żydowski w Zabrzu został założony w 1871 roku. Przetrwał Holokaust i czasy powojenne, na jego terenie spoczywa około 1000 osób.

Jest to jedyny na terenie miasta oryginalny zespół architektury sepulkralnej. Wyjątkowy charakter miejsce to zawdzięcza nietypowemu zestawieniu tradycyjnych macew z monumentalnymi pomnikami nagrobnymi, kształtami nawiązującymi do architektury starożytnej.

W niedzielę 4 sierpnia po nekropolii przy ul. Cmentarnej 15 w Zabrzu na Zandce oprowadzać będzie Dariusz Walerjański, jej wieloletni opiekun i lider dialogu polsko-żydowskiego. Zwiedzanie pt. „Miejsce tajemnicy” organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Cmentarza Żydowskiego w Zabrzu we współpracy z Muzeum w Gliwicach. Rozpoczęcie o 13.00, wstęp wolny. Organizatorzy proszą, aby każdy zwiedzający przyniósł ze sobą i zapalił na cmentarzu jeden znicz jako znak naszej pamięci o tych, którzy odeszli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama