107,6 FM

Prowincjał dominikanów ukarał o. Gużyńskiego

O. Paweł Kozacki OP, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, w opublikowanym na portalu dominikanów oświadczeniu poinformował, że nałożył na o. Pawła Gużyńskiego trzytygodniową pokutę w jednym z kontemplacyjnych klasztorów.

 Ukarany zakonnik nawoływał do dymisji abp. Marka Jędraszewskiego, inicjując 4 sierpnia na swoim facebookowym profilu akcję pisania listów do metropolity krakowskiego. "Mam nadzieję, że rekolekcje te pozwolą mu odnaleźć właściwy dla osoby duchownej sposób wypowiadania się w sprawach wiary i moralności oraz prowadzenia sporów ideowych" - napisał o. Kozacki.

Publikujemy treść oświadczenia prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów w sprawie o. Pawła Gużyńskiego:

W związku z działalnością i wypowiedziami medialnymi ojca Pawła Gużyńskiego informuję, że podjąłem decyzję, by udał się on do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę. Mam nadzieję, że rekolekcje te pozwolą mu odnaleźć właściwy dla osoby duchownej sposób wypowiadania się w sprawach wiary i moralności oraz prowadzenia sporów ideowych. Proszę o uszanowanie tego czasu ciszy, który ma być wypełniony modlitwą.

Jednocześnie oświadczam, że ostatnie wypowiedzi ojca Pawła były jego osobistą inicjatywą. Jako dominikanie we wszystkich naszych działaniach chcemy pozostać wierni dwóm zasadom jednocześnie: bronić potrzebujących oraz czynić to w jedności z Kościołem.

Paweł Kozacki OP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • KrzysztofL83
  09.08.2019 06:40
  Nareszcie!
  doceń 52
 • Anonim (konto usunięte)
  09.08.2019 09:07
  To jest w sumie słuszna decyzja. Bo tym, co stoją gdzieś w przedprożach kościołów jasno pokazuje sytuację. Pytanie ile osób taka decyzja przekona do pozostania poza murami kościoła, a dla ilu będzie kolejny elementem ich odejścia z Kościoła.
  O. Gużyński jest kontrowersyjny, emocje jemu nie pomagają, ale trzeba mu pomóc, a nie publicznie opowiadać o "karze". Szczególnie że można łatwo wskazać przypadki, gdy za wiele cięższe przewinienia jakoś publicznie nie ogłaszano kar. Jaki takie działania tworzą obraz Kościoła?
  doceń 17
 • jurek
  09.08.2019 09:22
  Ludzie Koscioła bardzo często mówią o tym, że nalezy skończyć z "polityczną poprawnoscia", czy powołujac się na Pismo Sw. wskazują, ze nalezy "bratersko pouczać". A jak widać ma to działać jedynie w jedna stronę (tzn należy "pouczać" i bez zbytnich zahamowań wyrażać swoje poglady np o osobach LGBT). To z czym obecnie ma problem o. Guzyński to przecież nie kwestia doktrynalna (bo on przecież nie popiera LGBT), a spór o to w jaki sposób Kościół powinien / lub nie powinien z tymi osobami rozmawiać. Przecież chyba w obecnie powinno sie rozmaweiać o tych trudnych sprawach, a nie z góry zamykać usta oponentom. Mnie uczono, że jedyna nieomylna osobą (i to tylko w sprawch doktryny) jest Papież, a wszyscy inni mogą się mylić. To już kolejny przykład jak w polskim Kosciele traktuje się kapłanów mających swoje zdanie (w ostatecznym rozrachunku odchodzą oni póxniej od Koscioła), a nam wiernym pokazuje także, że nasze miejsce to ławka w Kosciele i bezkrytyczne słuchanie tego co płynie z ambony
 • Anonim (konto usunięte)
  12.08.2019 20:18
  Myślę, że wielu nie docenia znaczenia posłuszeństwa. Czy był jakiś reformator niepokorny, nieposłuszny i niecierpliwy? Pomyślmy o o. Pio, szykanowanym przez długie lata i o tym, jak reagował. PS Ideologia LGBT+ jest tylko problemem praktycznym? Szczerze wątpię. Jeszcze parę kroków w stronę "tolerancji" dla osób LGBT i to będzie już i u nas wyraźnie widoczne. PPS Trzeba pamiętać, że oprócz wymiaru osobistego czy międzyludzkiego, istnieje inny: wymiar prawa, reguł w przestrzeni publicznej itd. Chrystus, widząc na krzyżu, przebaczył grzechy Dobremu Łotrowi - z krzyża Go jednak nie zdjął...
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama