107,6 FM

Rz: Loty interesujące, ale nieszkodzące

PiS wychodzi obronną ręką z afery związanej z marszałkiem Kuchcińskim, a opozycja szykuje już kolejną amunicję - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Gazeta przytacza wyniki zleconego przez nią badania przeprowadzonego przez IBRiS. Wynika z niego, że na pytanie, czy sprawa lotów Kuchcińskiego zaszkodzi poparciu PiS, 20 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie nie zaszkodzi", a 52 proc., że "raczej nie zaszkodzi". Tylko 15 proc. oceniło, że "raczej zaszkodzi".

IBRiS zapytał też, czy należałoby również sprawdzić wykorzystanie rządowych samolotów przez inne obecnie i w przeszłości najważniejsze osoby w państwie. Najwięcej respondentów (75 proc.) wskazało, że należałoby sprawdzić wykorzystanie rządowych samolotów przez ministrów, 73 proc. - przez innych polityków, a po 72 proc. - przez Donalda Tuska i Ewę Kopacz oraz marszałka Senatu. Natomiast 69 proc. ankietowanych uznało, ze należałoby sprawdzić wykorzystanie rządowych samolotów przez premiera, zaś 65 proc. - przez prezydenta - informuje "Rz".

Badanie IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadzono 9-10 lipca 2019 r. na 1100-osobowej grupie respondentów.

"To jednak nie koniec sprawy Kuchcińskiego. Opozycja zapowiada, że wciąż będzie badać sprawę jego podróży" - pisze gazeta. Dodaje, że "na rozpatrzenie wciąż czekają niezwiązane z lotami wnioski opozycji dotyczące polityka." Najnowszy wniosek złożyła 22 lipca posłanka PO Agnieszka Pomaska, która żąda, by Kuchciński stracił połowę uposażenia na trzy miesiące za to, że podczas posiedzenia Sejmu 19 lipca miał dwukrotnie odmówić jej złożenia ustnego wniosku formalnego, nie podając powodu - informuje dziennik.

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. W ubiegły poniedziałek Kuchciński, przepraszając za to, informował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

Politycy PO-KO domagali się, by Kuchciński przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział. Złożyli też wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu, nad którym Sejm miał debatować w miniony piątek. Tego dnia Kuchciński złożył jednak rezygnację, a Sejm na nowego marszałka wybrał b. szefową MSWiA Elżbietę Witek.

« 1 »
  • Anonim (konto usunięte)
    13.08.2019 07:29
    Przy każdej tego typu sprawie fascynuje mnie jak wielkie piętno na nas odegrała komuna i jej "standardy zachowań" ale również jak wielki jest nadal wpływ zaborów na życie współczesnych Polaków.
    Gdyby zrobić sondaż w podziałem terytorialnym, to zapewne by wyszło, że na obszarze po zaborze rosyjskim w pełni akceptuje się takie zachowania władzy.
    doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama