107,6 FM

Hiszpania: Nietypowa podróż Matki Bożej

Słynna figura Matki Bożej Paloma Blanca w Rocío opuściła dzisiaj swoje sanktuarium, aby nawiedzić miejscowość Almonte. Tzw. Venida, czyli przybycie ma miejsce co siedem lat i upamiętnia dziękczynienie mieszkańców za uwolnienie się od wojsk napeolońskich. Decyzją Stolicy Apostolskiej jest to również Rok Jubileuszowy dla Almonte.

W 1813 r. mieszkańcy Almonte po uwolnieniu się od zagrożenia ze strony wojsk francuskich udali się do sanktuarium Matki Bożej w Rocío z podziękowaniem. Na miejsce przybyli o świcie 19 sierpnia. Od tego czasu co siedem lat figura Matki Bożej Paloma Blanca przybywa do Almonte, gdzie zostaje przez dziewięć miesięcy. Dzisiaj rano uroczystą mszę w sanktuarium w Rocío odprawił bp José Villaplana. Po niej miał miejsce tradycyjny tzw. „skok na kratę”, aby wziąć figurę Maryi na barki i nieść ją w procesji do Almonte. Szacuje się, że na miejsce dotrze we wtorek o świcie. Ulice Almonte mieszkańcy ozdobili białymi kwiatami.

Stolica Apostolska postanowiła, że Venida będzie Rokiem Jubileuszowym. Z tej okazji w 2005 r. do Almonte przybyło 750 tys. pielgrzymów, siedem lat później było ich o 25 proc. więcej. „Dzięki Rokowi Jubileuszowemu do Almonte przyjeżdża bardzo dużo osób. Naszym zadaniem jest wyjaśnić im sens tej tradycji i jej historię, ale przede wszystkim pokazać szczególny związek Maryi z naszą miejscowością” – mówi Santiago Padilla, który stoi na czele Bractwa Matki Bożej Rocío w Almonte.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama