107,6 FM

Tatry: Kolejny dzień akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Działania trwają bez przerwy, kolejni ratownicy docierają na miejsce, pracują pirotechnicy.

We wtorkowy wieczór do jaskini, w której wciąż uwięzionych jest dwóch grotołazów, dotarło kolejnych 7 ratowników. W nocy prace pod ziemią prowadziło 8 osób, w tym zespole było dwóch pirotechników. Obecnie nie ma problemu z wentylacją jaskini, cały czas trwają prace z użyciem ładunków wybuchowych, których celem jest poszerzenie ciasnego korytarza. 

Jak informuje naczelnik TOPR Jan Krzysztof, ratownicy zajmują się obecnie głównie usuwaniem materiału po eksplozjach. To żmudna i mrówcza praca. Usuwany urobek jest transportowany ok 40 m od miejsca wybuchów i składowany w najbliższym miejscu, gdzie korytarze jaskini się poszerzają. Poszerzenie korytarza jest konieczne, aby było możliwe wyprowadzenie uwięzionych grotołazów na zewnątrz. Ten odcinek Jaskini Wielkiej Śnieżnej nie był dotąd znany.

Na szczęście w korytarzach utrzymuje się naturalna wentylacja, ale pomimo tego śmigłowiec TOPR cały czas transportuje sprzęty i instalacje, które w razie potrzeby mogłyby wymusić cyrkulację powietrza. 

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama