107,6 FM

Pielgrzymka stypendystów Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka do Dachau

„Zakotwiczeni w Bogu” - pod takim hasłem trwa pielgrzymka stypendystów archidiecezjalnego Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. Są oni w Dachau z okazji 20-lecia beatyfikacji ich patrona oraz w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wczoraj pielgrzymi dotarli do głównego celu – miejsca męczeńskiej śmierci ks. Szramkaobozu koncentracyjnego w Dachau. Najpierw - w czasie oprowadzenia po obozie - zapoznali się z jego historią oraz losami więźniów. Potem uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Śmiertelnej Trwogi Chrystusa w pobliżu bloków, gdzie byli więzieni księża.

Pielgrzymka stypendystów Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka do Dachau   KSIADZ EMIL SZRAMEK HENRYK PRZONDZIONO

Następnie w Karmelu rozważali kazania, wygłoszone przez ks. Szramka w obozie oraz odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na koniec dnia stypendyści udali się na pobliski cmentarz Leutenberg, gdzie w zbiorowych mogiłach pochowani są zamordowani przed wyzwoleniem obozu więźniowie – młodzież odprawiła tam Drogę Krzyżową.

Ten najstarszym obóz koncentracyjny (założony już w 1933 r.) stanowił centralny ośrodek eksterminacji duchowieństwa w okupowanej Europie. Na pamiątkowej tablicy znajdujemy napis: „Tu w Dachau co trzeci zamęczony był Polakiem, co drugi z więzionych księży polskich złożył ofiarę z życia”.

Pielgrzymka stypendystów Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka do Dachau   Obóz koncentracyjny w Dachau ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W niedzielę 1 września – w 80 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej – stypendyści będą modlić się o pokój na świecie w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w Austrii, gdzie również przebywał bł. ks. Emil Szramek.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama