107,6 FM

Zniosą celibat w niektórych regionach?

Wśród niemieckich biskupów narasta spór o to, jak ma wyglądać „droga synodalna”. Arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki przestrzegł przed schizmą w Kościele w Niemczech, a przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx nie wykluczył zniesienia celibatu w niektórych regionach.

„Droga synodalna” to proces, który zapoczątkowali niemieccy biskupi podczas wiosennej sesji plenarnej. Jego prace przygotowawcze właśnie ruszyły. Ma on na celu wyjaśnienie zjawiska wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Do tematów prac należą też podział władzy w Kościele, możliwość kapłaństwa kobiet, sensowność celibatu i możliwość zmian w katolickiej etyce seksualnej.

Kard. Woelki przestrzegł w homilii przed postrzeganiem Kościoła przez pryzmat socjologiczny. „Jak w parlamencie przygotowuje się – powołując się na nowe osiągnięcia naukowe, szczególnie nauk społecznych i humanistycznych – do negocjacji – tak jak politycy - na temat wiary i nauki Kościoła. Poddaje się je pod dyskusję, by później demokratyczną większością głosów wprowadzić tak zwaną reformę Kościoła, za którą nie kryje się często nic innego jak tylko dopasowanie do myślenia świata.” Kard. Woelki dodał, że w ten sposób Kościół zdradziłby samego siebie i straciłby swoją tożsamość, ponieważ nie został stworzony przez człowieka, ale założony przez Chrystusa. Arcybiskup Kolonii powiedział, że depozytu wiary nie można przegłosować, dotyczy to szczególnie struktury sakramentalnej, między innymi kwestii kapłaństwa kobiet. Kard. Woelki przypomniał, że Papież Jan Paweł II zamknął debatę na ten temat ex cathedra w 1994 roku.

Już w ubiegłym tygodniu kard. Woelki przestrzegał przez schizmą w Kościele. Na łamach gazety Kirchenzeitung Köln mówił: „W najgorszym razie ryzykujemy nawet jedność z Kościołem powszechnym i staniemy się niemieckim Kościołem narodowym. Nikt tego nie może chcieć i powinniśmy te przestrogi traktować poważnie. (…) Jestem zdania, że droga, którą się obecnie w Niemczech podąża, jest bardzo niebezpieczna – szczególnie jeżeli chodzi o podział wewnątrz niemieckiego Kościoła. Papież w swoim liście jednoznacznie prosił nas, byśmy zachowali «sensus Ecclesiae» i byśmy pozostali w jedności z Kościołem powszechnym i w Jego wierze”.

Tymczasem przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Marx na łamach dziennika FAZ przyznał, że dla niego debata na temat kapłaństwa kobiet nie jest zamknięta, o czym poinformował on również Papieża Franciszka. Kard. Marx stwierdził, że kobiety powinny być bardziej włączone w prace Kościoła: „Bardzo pomogłaby przełamaniu tego męskiego świata obecność kobiet podczas posiedzeń episkopatu i synodów biskupów” stwierdził niemiecki hierarcha, który zaznaczył też, że niemieccy biskupi nie mogą sami zdecydować o zniesieniu celibatu, ale on sam może sobie wyobrazić, że Synod Amazoński dopuści w pewnych okolicznościach i w niektórych regionach żonatych księży. Kard. Marx dodał też, że „razi go przyjęta po Soborze Watykańskim II idea jednolitości Kościoła” a on sam opowiada się za większą subsydiarnością.

« 1 »
 • Drem00r
  11.09.2019 20:18
  Kardynał Woelki, a wcześniej Meisner o "schizmie" i "katastrofie" mówią od przeszło 50 lat. Tymczasem to właśnie niemiecki episkopat wyznaczył drogę zachodniemu katolicyzmowi.

  Miejmy nadzieję, że i tym razem uda mu się przepchnąć konieczne reformy.
  doceń 22
 • Anonim (konto usunięte)
  11.09.2019 20:31
  Celibat nie jest dogmatem wiary. Temat kapłaństwa kobiet będzie wracać coraz częściej i to nie w wyniku kościelnego feminizmu, ale w wyniku zaniku powołań wśród męskiego grona.
  Tak jak dziś oczywistością są ministrantki, organistki czy kurialistki.
  doceń 25
 • spe
  11.09.2019 22:13
  Kobiecie nie da się udzielić skaramentu kapłaństwa tak, jak nie da się udzielić skaramentu małżeństwa dwóm mężczyznom. To Bóg ustanowił warunki ich udzielania i to człowiek ma się tym warunkom podporządkować, a nie sądźcie sobie, że będzie odwrotnie. Tzn. nikt wam nie zabroni odprawić guseł, tylko żyć będziecie w fałszu, spożywając pustą formę chlebka - ohydę spustoszenia - "konsekrowanego" przez kobietę, zamiast Ciała Pańskiego. Sami sobie to uczynicie, jeśli taka wasza wola.
  doceń 51
 • wujek_Olek
  14.09.2019 20:43
  Protestantyzacja Kościoła Katolickiego jest błędną drogą, zgubną, nie tylko teologicznie i logicznie (wiara oddzielona od czynu). "Kościół" luterański traci "wiernych" dużo szybciej, niż KK, katolicy są dzisiaj największą grupą wyznaniową w DEU.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama