107,6 FM

Rybnik. ZUS spodziewa się nawet 16,5 tys. wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych

Nawet 16,5 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych spodziewają się w rybnickim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Na razie wniosków nie można składać elektronicznie, jedynie listownie albo osobiście. - Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS można w tej chwili zarezerwować sobie wizytę na dany termin - tłumaczy Wiesława Krakowska z działu obsługi klientów w rybnickim ZUS:

Elektroniczne składanie wniosków ma być uruchomione z początkiem października. Wypłaty świadczeń od listopada. Na razie w związku świadczeniem uzupełniającym dla osób niesamodzielnych, dziennie do ZUS w Rybniku trafia 150 wniosków. Urzędnicy szacują, że tylko w Rybniku będzie  ponad 16 tysięcy chętnych.

Potocznie świadczenie nazywane jest 500 plus dla osób niesamodzielnych. - Ale to nie oznacza, że 500 złotych dostanie każdy - mówi Władysław Świątek, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku:

Aby otrzymać świadczenie trzeba zamieszkiwać na terenie Polski, mieć ukończone 18 lat, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji  i dochód brutto mniejszy niż 1600 złotych. Nie można też być osobą aresztowaną lub odbywającą karę więzienia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama