107,6 FM

Krzyż jest gwarancją życia

Ponad 60 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy świętej na lotnisku Włocławek-Kruszyn, gdzie odbywają się główne uroczystości akcji "Polska pod Krzyżem". Eucharystii przewodniczył bp włocławski Wiesław Alojzy Mering.

Organizatorami "Polski pod Krzyżem" są diecezja włocławska i Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. "Różaniec do granic" i "Wielką pokutę". Wydarzenie "Polska pod Krzyżem" ma być wypełnieniem testamentu duchowego św. Jana Pawła II, który w 1997 r. wzywał do obrony krzyża "od Tatr aż do Bałtyku". Główne uroczystości odbywają się na lotnisku pod Włocławkiem. Akcja modlitewna "Polska pod Krzyżem" odbywa się także w wielu parafiach w całej Polsce i za granicą. Pozostają one w łączności duchowej ze zgromadzonymi w Kruszynie.

Papież Jan Paweł II podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny, 7 czerwca 1991 r., odprawił Mszę na lotnisku we Włocławku-Kruszynie. W trakcie sobotniej Mszy świętej wierni wysłuchali całej homilii papieża Polaka, którą wówczas wygłosił. Została ona wyemitowana na telebimach.

"A cóż to jest odkupienie, jak nie przywrócenie wartości. Nie jest przywracaniem wartości człowiekowi spychanie go do tego wszystkiego co zmysłowe, do tych wszystkich rodzajów pożądania, do tych wszystkich ułatwień w dziedzinie zmysłów, w dziedzinie życia seksualnego, w dziedzinie używania. Nie jest dźwiganiem człowieka, nie jest miarą kultury, nie jest miarą europejskości, na którą tak często powołują się niektórzy rzecznicy naszego +wejścia do Europy+" - mówił wówczas Jan Paweł II.

Dodawał, że "przede wszystkim my wcale nie musimy do niej wchodzić, bo my w niej jesteśmy".

"Pierwszy premier III Rzeczypospolitej mówił to w Radzie Europejskiej w Strasburgu: w jakiś sposób zawsze byliśmy i jesteśmy w Europie. Nie musimy do niej wchodzić, ponieważ ją tworzyliśmy, i tworzyliśmy ją z większym trudem, aniżeli ci, którym się przypisuje, albo którzy sobie przypisują patent na europejskość, wyłączność" - podkreślał w homilii papież Polak.

Bp Mering mówił w sobotę, że "często dopiero nieszczęście otwiera oczy człowieka na Pana Boga". Ordynariusz diecezji włocławskiej dodał, że "krzyż jest gwarancją życia".

"Nasz papież Jan Paweł II kazał nam bronić krzyża od morza do Tatr. Kazał nam przyjmować dziedzictwo, któremu na imię Polska. Czy ktoś, kto był już wtedy świadomy, może zapomnieć tamtą scenę z Wielkiego Piątku, kiedy udręczony, umęczony trwał jakby wtulony w krzyż Jezusa Chrystusa, w trakcie drogi krzyżowej, w której uczestniczył po raz ostatni na ziemi? Jak nam potrzebna jest ta nauka krzyża. Jak nam jest to potrzebne za obrażanie go na naszej, polskiej ziemi, która przecież chrześcijaństwu zawdzięcza swoją postać, którą przyjęła przed tysiącem lat" - mówił w homilii bp włocławski Mering.

Podkreślił, że zgromadzeniu na lotnisku w Kruszynie są tam po to, żeby zginać kolana przed Bogiem.

"Jesteśmy tu po to, żeby zaprosić Boga do naszych serc, domów, ojczyzny, kontynentu, by czułą i wierną miłością nagrodzić mu grzechy antykultury, która poniża człowieka, a Boga wyrzuca na margines świata" - wskazał bp Mering.

W całym kraju i poza jego granicami akcja odbywa się w sobotę w 1258 miejscach, które pozostają w łączności duchowej z pielgrzymami zgromadzonymi pod 12-metrowym drewnianym krzyżem w Kruszynie.

 

Przeczytaj także:

Prezydent i premier pozdrawiają uczestników spotkania Polska pod Krzyżem

Ruszyła akcja Polska pod Krzyżem

Jasna Góra uczestniczy w akcji Polska pod Krzyżem

Polska pod Krzyżem - 14 września także w Beskidach

Gdańskie obchody inicjatywy Polska pod Krzyżem

Śląsk pod Krzyżem

Diecezja legnicka. Polska pod Krzyżem

Wałbrzych padł na kolana pod krzyżem

Rażony piorunem ksiądz o akcji Polska pod Krzyżem

Abp Kupny: Potrzebowaliśmy takiej inicjatywy

Polska pod Krzyżem na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

 

« 1 »
 • Kocór
  14.09.2019 18:32
  Stanę pod Krzyżem
  (ks. K. Antoniewicz)

  Stanę pod Krzyżem, gdy mnie ludzie chwalić będą, aby na widok uniżenia Twego, Panie mój i Zbawicielu, próżność moja upokorzona została.

  Stanę pod Krzyżem, gdy mnie ludzie ganić będą, a milczenie Twoje, Panie mój i Zbawicielu, zamknie usta moje.

  Stanę pod Krzyżem, gdy mnie ludzie prześladować będą, a bicze, którymi ubiczowano Najświętsze Ciało Twoje, ubiczują urażoną moją miłość własną.

  Stanę pod Krzyżem, gdy niedostatek dokuczać mi będzie, a ubóstwo Twoje, mój Zbawicielu, nauczy mnie błogosławić moje ubóstwo.

  Stanę pod Krzyżem, gdy żądze złe poruszą serce moje, a widok Twój Panie mój i Zbawicielu, zwycięży pożądliwość mojego ciała.

  Stanę pod Krzyżem, gdy ludzie krzywdzić mnie będą, a słowa Twoje, Zbawicielu: Ojcze odpuść im... nauczą mnie odpuszczać krzywdy moje.

  Stanę pod Krzyżem, gdy pamięć moich grzechów obudzi we mnie zwątpienie, a słowa Twoje, Zbawicielu, które wyrzekłeś do łotra, przywrócą mi nadzieję.

  Stanę pod Krzyżem, gdy mnie ludzie odtrącą od siebie, a słowa, któreś wyrzekł do Matki swojej, pocieszą osierociałą duszę moją.

  Stanę pod Krzyżem, gdy ciemno będzie w mej duszy, a Krzyż mnie wzmocni; gdy wśród manowców błądzić będę, a krzyż mnie poprowadzi.

  Stanę pod krzyżem, gdy mnie nikt nie zechce przyjąć do serca swego, i na Krzyżu złożę swoją głowę i serce.

  O Panie, zawsze i wszędzie chcę żyć i umierać pod Krzyżem Twoim. Pod nim chcę opłakiwać moje grzechy gorzkimi łzami. Tyś, o Jezu, na Krzyżu dokonał dzieła zbawienia ludzkiego, ja też pod Krzyżem chcę wypracować i wypłakać swoje zbawienie.
  Amen.
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama