107,6 FM

Nowy sondaż wyborczy. PiS z dwukrotną przewagą nad KO, SLD na progu

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu 46 proc. zadeklarowanych wyborców poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, a 23 proc. Koalicję Obywatelską; 8 proc. głosowałoby na PSL, a 5 proc. na SLD ("Lewicę") - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Frekwencja wyniosłaby 72 proc.

We wrześniu najwięcej zwolenników miało Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem - 46 proc. (spadek o 1 pkt. proc. w porównaniu do badania z sierpnia).

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem wynoszącym 23 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.). Trzecią siłą w Sejmie byłby PSL (mający na swoich listach także polityków Kukiz'15) z poparciem wynoszącym 8 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Głosowanie na "Lewicę" - Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem - zadeklarowano 5 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.).

Pozostałe komitety, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, nie przekroczyłyby progu wyborczego, który wynosi 5 proc. dla partii i 8 proc. dla koalicji. Konfederacja Wolność i Niepodległość może liczyć na 3 proc. poparcie (wzrost o 1 pkt. proc.).

Na podobnym poziomie jak przed miesiącem utrzymuje się odsetek osób, które chciałyby iść na wybory, ale nie wiedzą, na kogo będą głosować, lub chcą uniknąć jednoznacznych deklaracji w tym względzie (14 proc., wzrost o 1 punkt proc.).

Udział w wyborach we wrześniu zadeklarowało 72 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z pomiarem z ubiegłego miesiąca liczba deklaracji uczestnictwa w wyborach do Sejmu i Senatu spadła o 5 punktów procentowych.

Na podobnym poziomie jak miesiąc wcześniej utrzymuje się odsetek wahających się, czy wziąć udział w tym głosowaniu (17 proc., wzrost o 1 pkt. proc.). W zestawieniu z deklaracjami z sierpnia wzrósł odsetek wyborców z góry odrzucających możliwość udziału w tych wyborach - z 7 do 11 proc.

Zdaniem CBOS wrześniowy sondaż może wskazywać na "lekkie przegrzanie atmosfery politycznej i poziomu przedwyborczych licytacji". "Mimo trwającej kampanii, nadal bardzo wysokiego poziomu zapowiadanej partycypacji wyborczej i spodziewanej bardzo wysokiej frekwencji, w porównaniu z sierpniem nieco mniej Polaków jest pewne swego udziału w tych wyborach, a więcej odrzuca udział w głosowaniu" - komentuje sondażownia.

"Mimo wizerunkowych perturbacji rządząca partia utrzymuje bardzo wysoką przewagę nad konkurentami. W ciągu ostatnich tygodni nieco zyskał najważniejszy z rywali - Koalicja Obywatelska, a także rywal konkurujący o wyborców wiejskich - KW PSL. Straciła natomiast Lewica, choć według sondażowych deklaracji wprowadziłaby swoich przedstawicieli do parlamentu. Spadek ten można interpretować jako wyczerpanie +efektu świeżości+ (...). Wynik październikowych wyborów wydaje się zależeć przede wszystkim od poziomu mobilizacji versus demobilizacji elektoratów wszystkich rywalizujących ugrupowań" - podsumowuje CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 12-19 września br. roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »
 • dirk
  20.09.2019 19:04
  Podobno tylko w Polsce historycznie wytworzyło się przekonanie, że jak aktor to od razu inteligent i myśli. Fakt, taki był nasz narodowy repertuar, ale ci ludzie tylko go podawali, co prawda coś przy tej okazji wsiąkało w ich wnętrze. Trzeba też było być takiego repertuaru godnym. Ale ci komedianci, pieroty i pajace, to ludzie światowi, niczym krajowym nie nasiąknięci. Nawet sobie nie zdają sprawy co robią. Symulowali zresztą wcale nie choroby psychiczne, lecz neurologiczne, a takie mogą spotkać każdego, ich także, a może już nawet zaczęły atakować. Biedacy. Na wybory zdecydowany byłem pójść i poprzednio i teraz, bo pojawiła się realna możliwość wyboru, nie zawsze tak bywało w przeszłości i nie zawsze był sens chodzić. Ważne by teraz jak najwięcej osób zauważyło że jest różnica. A wybierać będziemy nie tych czy innych aktorów z politycznej sceny, lecz czy polskie Państwo będzie istnieć i czy jest nam do czegoś potrzebne. Wobec tak fundamentalnego pytania nikt nie powinien pozostać obojętny. Nie sugerując się frekwencją z przeszłości, przed lokalami powinny się ustawić długie kolejki, tak jak było na Węgrzech, i powinniśmy dać Polsce większość konstytucyjną. Wszyscy już chyba zdążyli zauważyć, że konstytucyjne opłotki którymi obstawiła się magdalenkowa koalicja hamują a wręcz uniemożliwiają naprawę i rozwój naszego kraju. Nie "tego", lecz właśnie po raz pierwszy od wielu dziesiątek lat Naszego.
  doceń 12
 • seitz
  20.09.2019 21:05
  Wynik wyborczy będzie znacznie gorszy, bo po tak uspokajających sondażach ludzie się zdemobilizują, a elity się zmobilizują i pójdą głosować.
  doceń 0
 • Urszula1983
  21.09.2019 06:24
  W lesie było coraz mniej drzew,ale drzewa uparcie głosowały na siekierę,bo miała drewnianą rękojeść.
  doceń 8
 • AFU
  21.09.2019 11:32
  Las był rachityczny i zaniedbany, podmokły i zarośnięty chaszczami. Opanowywany przez inwazyjne samosiejki - leśne chwasty i Kornika Drukarza. Te pierwsze widziały w wyrębie ostatnich wartościowych drzew szansę dla więcej światła, wody i nawozu dla siebie, ten drugi cieszył się z łatwego żerowiska na powalonych spróchniałych pniach. Był jeszcze ogrodzony i pilnie strzeżony Rezerwat, którego żadnym prawem nie mogła tknąć żadna siekiera, ale chętnie widział karczowanie reszty lasu pod poszerzanie swojego terytorium i rozsiewanie tam nasion swojego potomstwa, któremu takie same warunki i ochrona się uświęconą tradycją i prawem należały. Taka to była była bajka. Czy będą dalsze odcinki, albo chociaż powtórka? Za miesiąc zdecydują ci co tę zabójczą siekierezadę i ataki korników cudem przetrwali. Oby zwyciężyła w nich wola życia a nie ponure myśli samobójcze, wszak to co najgorsze minęło i wracać wcale nie musi.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama