107,6 FM

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Do protestu, w którym udział wzięło kilkadziesiąt miast w kraju, dołączyła młodzież z Żyrardowa i Rawy Mazowieckiej. Uczniowie, wychodząc na ulice miast, apelowali o zmianę codziennych nawyków w trosce o naszą planetę. Jak mówią uczniowie, to ostatni dzwonek, by zacząć działać.

W ramach Międzynarodowego Strajku Klimatycznego młodzi kilkudziesięciu miast w Polsce wyszli na ulice, zwracając uwagę na problem globalnego ocieplenia, zaśmiecania planety i nieekologicznego stylu życia. W diecezji łowickiej do protestu dołączyli uczniowie żyrardowskich szkół i Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej.

W Żyrardowie spotkanie odbyło się na pl. Jana Pawła II, gdzie Sylwia Pietryga - fotograf, autorka akcji społecznej "Klimatyczny projekt" - czytała fragmenty książek, artykułów, statystyk przedstawiających, jak w ostatnich latach zmienia się klimat, wzrasta zanieczyszczenie środowiska i uświadamiała przechodniów, jakie są i będą konsekwencje nieekologicznych działań.

Uczniowie przyłączyli się do akcji, trzymając w dłoniach transparenty z hasłami promującymi ekologiczne działania oraz przypominające, że najwyższy cas zmienić nawyki, by ocalić Ziemię. - To ostatni dzwonek, by uratować naszą planetę. Ludziom się wydaje, że nie mają wpływu na to, co dzieje się w oceanach, na jakość powietrza - mówi Paula Meszka, mieszkanka Żyrardowa. - Prawda jest inna i trzeba tylko chcieć. Zmienić codzienne nawyki, które mają ogromny wpływ na nasze życie i trwałość naszej planety. To wymaga trochę czasu, uwagi, skupienia i zwolnienia tempa życia. Robiąc zakupy, planujmy, co chcemy zjeść w danym tygodniu, róbmy przemyślane zakupy, by nie marnować żywności. Przestańmy używać plastiku. Naprawdę nie jest wstydem pójść do sklepu z własną torbą, która wykonana jest ze starej bluzki czy zasłonki. Jedzenie na wynos? Weź swój pojemnik wielorazowego użytku, własny kubek. Pomysłów jest wiele, trzeba tylko chcieć - podkreśla Paula.

Podczas akcji jedna z uczestniczek strajku szyła ekologiczne woreczki ze starych firanek i zasłonek, które przynosili uczniowie i mieszkańcy. Wiele osób na zakupy wyruszy z oryginalnymi, a przede wszystkim ekologicznymi torbami. Do akcji włączyła się także PGK Żyrardów, częstując przechodniów wodą z saturatora.

W Rawie Mazowieckiej uczniowie z protestem ruszyli sprzed placówki do Urzędu Miasta, gdzie do strajkujących dołączył burmistrz Piotr Irla. Następnie przeszli do starostwa, gdzie obejrzeli wystąpienie Grety Thunberg. Strajk zakończyli na targowisku miejskim, gdzie rozdawali przechodniom ekoworki. Nie zabrakło quizów, transparentów i haseł propagujących styl życia, który ochroni planetę od zniszczenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Profesor
  22.09.2019 20:55
  Największym wrogiem środowiska naturalnego jest konsumpcjonizm. Nikt o tym protestującym dzieciom nie powiedział?
 • Anonim (konto usunięte)
  23.09.2019 00:42
  Klimat się zmienia!!! Od kiedy , kto mu pozwolił!? Biada :)
 • Manipulacja
  23.09.2019 11:11
  A co odpowiedzą producenci ton opakowań jednorazowych, w których kupujemy produkty? Czy nikt ich nie potrafi zdyscyplinować? Te pety, opakowania po jajkach, mleku. Codziennie mnóstwo opakowań...
 • krut00
  24.09.2019 20:16
  Pewną ilość problemów można by łatwo załatwić opodatkowując. Wszelkie opakowania, które nie ulegają samozniszczeniu w pięć lat lub niszczeją w sposób toksyczny dla człowieka można opodatkować w celu sfinansowania utylizacji plus koszty administracyjne. Sam "protest" ma natomiast znamiona lewicowe i z rzeczywistością raczej nie wiele wspólnego.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama