107,6 FM

Terminal do kart płatniczych w katedrze

W katedrze w Turynie na północy Włoch zainstalowany został terminal do kart płatniczych do przyjmowania ofiar. Stolica Piemontu to pierwsze wielkie włoskie miasto, w którym wybrano tę metodę. Można w ten sposób zostawić też datek za Mszę.

Terminal POS do przyjmowania datków od wiernych i kupowania świec, które zapala się w katedrze, pojawił się z inicjatywy proboszcza, księdza Carlo Franco. Wyjaśnił on, że podjął tę decyzję z różnych powodów.

"We Włoszech karty płatnicze są spychane na margines, także prowizje są zbyt wysokie, a tymczasem turyści często ich używają" - powiedział proboszcz turyńskiej katedry, cytowany przez dziennik "Corriere della Sera".

"Turyści - dodał ksiądz Franco - często przychodzili z kartą bankomatową, chcąc zostawić jeden albo dwa euro datku".

"Teraz mogą już to zrobić" - podkreślił włoski duchowny.

Urządzenie do kart płatniczych zostało przetestowane w sierpniu, a więc w dniach masowego napływu turystów, i to wtedy jasne stało się, jak wielu odwiedzających świątynię chciałoby zostawić ofiarę, nie wrzucając jej do puszki, ale robiąc to za pomocą karty.

Proboszcz zaznaczył zarazem, że dzięki temu rozwiązaniu uda się ograniczyć kradzieże pieniędzy z puszek, w wyniku których traci się dużą część datków od wiernych.

Na ekranie zainstalowanego tam terminalu należy wybrać jedną z trzech opcji: świeca, dobrowolny datek albo Msza. Następnie trzeba wybrać kwotę, którą chce się zostawić. Księża dostają zaś na wydruku informację o wysokości ofiary i celu, na jaki została przekazana.

Jak podkreślono, pomysł okazał się bardzo dobry, biorąc pod uwagę kwotę, jaką dotąd tak właśnie zebrano.

Urządzenie do kart płatniczych działa już od jakiegoś czasu w kościele w mieście Chioggia koło Wenecji.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  09.10.2019 08:48
  Dziś, w XXIw możliwość dawania datków, czy też dobrowolnych ofiar za pomocą kart płatniczych nie powinna budzić większych sensacji. W ostatnim czasie gotówkę z bankomatu wyciągam tylko dla potrzeb nazwijmy to kościelnych.
  doceń 1
 • saherb
  09.10.2019 10:26
  Powinna też być możliwość płatności w bitcoinie. Jeśli chodzi o datek na Mszę, to powinna też być podana intencja, czego tutaj brakuje.
  doceń 0
 • seitz
  09.10.2019 12:00
  Czyli Kościół idzie z duchem czasu. Antykościelni postępowcy zadowoleni?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama