107,6 FM

Wybory coraz bliżej, trwa zacięta walka. Na kogo będą głosować Polacy?

41,7 proc. głosów na Prawo i Sprawiedliwość, 22 proc. na Koalicję Obywatelską, 13,4 proc. dla Lewicy, 6 proc. dla Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz) to wyniki sondażu IBRiS przygotowanego dla piątkowej "Rzeczpospolitej". Pod progiem znalazła się Konfederacja - z poparciem 4,3 proc.

W sondażu IBRiS dla gazety uwagę zwraca wysoka deklarowana frekwencja wyborcza. Wśród badanych 50,9 proc. "zdecydowanie" zamierza wziąć udział w wyborach, a 7,1 proc. "raczej", co razem stanowi 58 proc. respondentów. "Im bliżej wyborów, tym szybciej rośnie odsetek osób, które deklarują, że chcą głosować" - powiedział dziennikowi Marcin Duma, szef IBRiS. "Prawdopodobnie oznacza to, że będziemy mieć rekord frekwencyjny. Nie wiadomo jednak, jaki będzie rozmiar tego rekordu - czy 53, czy 57 proc." - dodał.

"Rz" zauważa, że wygląda więc na to, że morderczy konflikt między głównymi siłami politycznymi mobilizuje wyborców. O ile jednak na początku kampanii zwarte szeregi dominowały w dwóch głównych partiach, o tyle na końcu niezdecydowanych wyborców zaczęły wyłapywać te mniejsze. "PiS od dłuższego czasu ma stabilne notowania" - skomentował Duma - ale w przypadku KO i SLD widać, że wciąż trwa walka między nimi i są przepływy elektoratu. "Wyborcy KO, a przede wszystkim jej miękki elektorat, cały czas są w procesie podejmowania decyzji, na kogo ostatecznie zagłosować: czy na komitet Grzegorza Schetyny, czy na Lewicę"- uważa szef IBRiS.

Jego zdaniem wynik Koalicji Polskiej zależy w dużym stopniu od frekwencji i od tego, czy wykorzysta ona szansę na odebranie choć punktu procentowego KO. Przepływów za to nie ma z elektoratu PiS. "Wyborcy PiS nigdzie nie odpływają i nie przechodzą. Trzeba tylko podtrzymać ich właściwy nastrój, by poszli głosować, by czuli wagę swojego głosu" - powiedział dziennikowi Duma.

IBRiS przygotował także symulację realnych wyników wyborczych, czyli przyporządkował do poszczególnych list wyborców niezdecydowanych. Tworząc ich profil pod kątem społecznym, ekonomicznym, politycznym i demograficznym, stworzył prognozę, z której wynika, że największy "zapas" wśród niezdecydowanych ma PiS, którego wynik może skoczyć do ponad 47 proc., jeśli zdecydują się oni zagłosować, KO mogłaby uzyskać ponad 26 proc., Lewica ponad 14, a Koalicja Polska niespełna 7 proc. Konfederacja wciąż ociera się o próg i uzyskałaby - licząc niezdecydowanych wyborców - 4,9 proc. To pokazuje, że partie muszą walczyć o głosy do ostatniej godziny kampanii.

Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (metoda CATI) na reprezentatywnej grupie 1000 respondentów w dniach 8-9 października 2019 r.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  11.10.2019 07:53
  Czasami mam wrażenie, że te badania to propozycje pod adresem czynników rzeczywisvie sprawczych: słuchajcie no, tyle? Nie? To może tyle?
  doceń 0
 • podajnik
  11.10.2019 09:21
  W wojsku jest znacznie lepiej chociaż daleko do ideału. Wtedy się zwijało , a teraz się rozwija.
  W budownictwie drogowym nic się zasadniczo nie zmieniło czyli jest jak trzeba, czasem nawet nieco lepiej. Budują ekspresówki na potęgę.
  W gospodarce jest o niebo lepiej bo było nędznie, a jest bardzo dobrze.
  Zerowy deficyt budżetowy przy wybitnie dobrych dochodach budżetu.
  Wysoki wzrost gospodarczy mimo zastoju w Niemczech.
  Ja wiem na kogo po raz pierwszy zagłosuję, a wy sobie dalej eksperymentujcie.
  doceń 6
 • seitz
  11.10.2019 22:15
  Trzeba oglądać TVN żeby poznać co to jest propaganda. Dziś podano apel noblistki Olgi Tokarczuk do Narodu. Mówiła ona, że w tych wyborach decyduje się czy Polska będzie państwem prawa czy też autorytarnym (reżimem). Ona chyba nie pamięta reżimu platformy.
  Niestety nagroda świadczy o tej pani tyle samo co Pani o tej nagrodzie.
  Pustka i bezideowość pisarska, i nawet noblowska o czym wiem od dawna i dziennikarska na propagandowym TVNie.
  Tyle w kwestii wypowiedzi pisarki na temat literatury i mieszania się w politykę.
  Upadek lewicowego świata.

  Jeszcze niech pan Michnik dostanie pokojową nagrodę Nobla i mamy komplet.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama