107,6 FM

Kard. Nycz o Wyszyńskim: Nie będzie relikwii pierwszego stopnia

- Nie będziemy otwierać grobu. Będą natomiast relikwie tych rzeczy, których używał i dotykał kard. Wyszyński - zapowiedział metropolita warszawski.

W Domu Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz ogłosił datę i miejsce beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku. Mszy św. na pl. Piłsudskiego będzie przewodniczył papieski wysłannik kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który w imieniu Ojca Świętego odczyta dekret beatyfikacyjny i ogłosi datę liturgicznego wspomnienia prymasa Wyszyńskiego.

Metropolita warszawski - pytany przez dziennikarzy o relikwie Prymasa Wyszyńskiego - zapowiedział, że archidiecezja warszawska "pójdzie drogą, jaką szło się w przypadku wielu świętych”. - Nie będziemy przy beatyfikacji otwierać grobu kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie będzie więc relikwii pierwszego stopnia, natomiast będą relikwie tych rzeczy, których używał, których dotykał kard. Wyszyński - będą tak zwane relikwie drugiego stopnia - wyjaśnił kardynał.

Dodał, że "jeśli Bóg pozwoli i będzie kanonizacja”, właściwą decyzję o relikwiach będą podejmować jego następcy.

Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Za życia i po śmierci cieszył się szeroką sławą świętości. Osiem lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r., a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

2 października br., podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Giovanniego Angelo Becciu, papież Franciszek upoważnił Kongregację do ogłoszenia dekretu o cudzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Hrabia
  21.10.2019 17:19
  Moze dobrze byloby wyswiecic od razu jego rodzicow? Po co zwkekac?
  doceń 5
 • Michał
  21.10.2019 19:09
  Wkradła się nieścisłość w pierwszym akapicie - Kard. Becciu nie jest Prefektem Kongregacji Nauki Wiary, ale kard. Luis Ladaria Ferrer.
  doceń 1
 • Dusza
  21.10.2019 22:47
  Nie mogę pojąć idei relikwii.

  Istotą naszej wiary jest przekonanie o nieśmiertelności duszy, która po opuszczeniu powłoki cielesnej w chwili śmierci idzie albo do czyśćca albo w przypadku świętych - do nieba. Ciało jest tylko powłoką. To dusza jest najważniejsza. Więc czemu otaczane są kultem doczesne szczątki zmarłego? Nie mówiąc o przedmiotach, które są tylko i wyłącznie pamiątkami po zmarłym.

  Czemu zamiast kłaść nacisk na duszę nieśmiertelną ludzie czczą martwe fragmenty ciał i przedmioty martwe?

  W tym kulcie tego, co nie żyje zanika świadomość tego, co jest naszą prawdziwą istotą - duszy nieśmiertelnej.
  doceń 5
 • amico
  25.10.2019 21:24
  Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński w pełni zasłużył na świętość! To wyjątkowy człowiek i duchowny. Miałem okazję przy jednym stole spożywać z Nim posiłek i to pozostanie w mojej pamięci do końca życia!
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama